Våning 11 Förvaltning AB, nyckeltal och bokslut
559231-2960 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 47 % till 2,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -27 %, soliditeten 22 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 47,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -26,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 22,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 22,5 % | 27,1 % | 21,9 % | 26,8 % | 6,6 % | 3,4 % |
| Rörelsemarginal | −26,7 % | 2,9 % | 11,7 % | 5,2 % | 11,0 % | 2,4 % |
| Vinstmarginal | −26,8 % | 2,9 % | 11,6 % | 5,2 % | 11,0 % | 2,4 % |
| Kassalikviditet | 1,24 | 1,34 | 1,38 | 1,49 | 1,10 | 0,96 |
| Skuldsättningsgrad | 3,45 | 2,56 | 3,24 | 2,48 | 13,78 | 28,22 |
| Avkastning eget kapital | −80,6 % | 10,4 % | 56,6 % | 54,7 % | 155,1 % | 70,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −18,0 % | 2,9 % | 12,5 % | 14,7 % | 10,2 % | 2,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 735 613 kr | 834 107 kr | 588 810 kr | 794 614 kr | 495 281 kr | 190 091 kr |
| Omsättning / anställd | 1 331 258 kr | 2 528 007 kr | 1 876 054 kr | 2 752 673 kr | 2 165 343 kr | 1 263 813 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −355 725 kr | 73 825 kr | 218 602 kr | 143 997 kr | 237 485 kr | 30 154 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 451 640 kr | 979 684 kr | 856 040 kr | 944 350 kr | 738 505 kr | 232 719 kr |
| EBITDA | −567 946 kr | 291 154 kr | 801 689 kr | 449 208 kr | 729 671 kr | 85 257 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 662 516 kr | 5 056 013 kr | 5 628 163 kr | 8 258 018 kr | 6 496 030 kr | 2 527 625 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 227 kr | 18 020 kr | 5 628 163 kr | 0 kr | 401 043 kr | 2 527 625 kr |
| Personalkostnader | 1 471 226 kr | 1 668 213 kr | 1 766 430 kr | 2 383 842 kr | 1 485 844 kr | 380 181 kr |
| Av- och nedskrivningar | 143 504 kr | 143 505 kr | 145 882 kr | 17 216 kr | 17 216 kr | 24 949 kr |
| Rörelseresultat | −711 450 kr | 147 649 kr | 655 807 kr | 431 992 kr | 712 455 kr | 60 308 kr |
| Räntekostnader | 5 001 kr | 5 315 kr | 6 950 kr | 1 075 kr | 306 kr | 643 kr |
| Resultat efter fin. poster | −712 815 kr | 147 378 kr | 654 343 kr | 431 177 kr | 712 845 kr | 59 665 kr |
| Skatt | 0 kr | 82 892 kr | 109 692 kr | 102 686 kr | 137 552 kr | 25 386 kr |
| Årets resultat | −535 318 kr | 264 486 kr | 367 154 kr | 328 491 kr | 375 293 kr | 34 279 kr |
| Utdelning (beslutad) | 121 000 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 935 313 kr | 5 235 948 kr | 5 273 183 kr | 2 943 496 kr | 6 993 243 kr | 2 462 896 kr |
| Anläggningstillgångar | 546 984 kr | 376 488 kr | 241 118 kr | 34 432 kr | 51 648 kr | 525 131 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 388 329 kr | 4 859 460 kr | 5 032 065 kr | 2 909 064 kr | 6 941 595 kr | 1 937 765 kr |
| Kassa och bank | 3 227 809 kr | 3 896 019 kr | 3 432 112 kr | 2 081 432 kr | 6 455 357 kr | 1 498 364 kr |
| Eget kapital | 884 385 kr | 1 419 703 kr | 1 155 217 kr | 788 063 kr | 459 572 kr | 84 279 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 369 703 kr | 1 105 217 kr | 738 063 kr | 409 572 kr | 34 279 kr | , |
| Långfristiga skulder | 310 380 kr | 0 kr | 90 192 kr | , | 0 kr | 350 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 740 548 kr | 3 638 748 kr | 3 650 277 kr | 1 955 433 kr | 6 333 671 kr | 2 028 617 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Våning 11 Förvaltning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →