Strandahl Advokater AB, nyckeltal och bokslut
559226-7032 · Aktiebolag · Gävle · SNI 69101 Advokatbyråverksamhet
Omsättningen minskade 26 % till 10,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 17 %, 6 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 25,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 16,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 16,9 % | 14,8 % | 26,2 % | 31,4 % | 39,5 % | 14,8 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 14,2 % | 15,1 % | 25,8 % | 34,3 % | 7,7 % |
| Vinstmarginal | 14,2 % | 14,1 % | 15,1 % | 25,8 % | 34,3 % | 7,7 % |
| Kassalikviditet | 1,19 | 1,17 | 1,34 | 1,46 | 1,65 | 1,47 |
| Skuldsättningsgrad | 4,90 | 5,75 | 2,82 | 2,19 | 1,53 | 5,77 |
| Avkastning eget kapital | 49,8 % | 63,2 % | 46,5 % | 64,8 % | 109,8 % | 40,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,5 % | 9,5 % | 12,2 % | 20,4 % | 43,4 % | 6,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 906 504 kr | 1 173 994 kr | 1 102 795 kr | 993 601 kr | 1 062 429 kr | 53 481 kr |
| Omsättning / anställd | 1 707 829 kr | 2 293 019 kr | 1 952 154 kr | 1 699 454 kr | 2 052 405 kr | 64 286 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 241 247 kr | 324 830 kr | 294 943 kr | 439 283 kr | 703 167 kr | 4 930 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 156 505 kr | 1 505 491 kr | 1 401 062 kr | 1 432 885 kr | 1 765 596 kr | 58 411 kr |
| EBITDA | 1 500 004 kr | 1 988 981 kr | 1 789 600 kr | 3 074 984 kr | 4 922 168 kr | 34 512 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 10 246 972 kr | 13 758 115 kr | 11 712 926 kr | 11 896 177 kr | 14 366 836 kr | 450 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 208 kr | 4 429 kr | 544 550 kr | 11 896 177 kr | 14 366 836 kr | 450 000 kr |
| Personalkostnader | 5 439 025 kr | 7 043 962 kr | 6 616 770 kr | 6 955 208 kr | 7 437 004 kr | 374 364 kr |
| Av- och nedskrivningar | 52 523 kr | 40 000 kr | 19 945 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 1 447 481 kr | 1 948 981 kr | 1 769 655 kr | 3 074 984 kr | 4 922 168 kr | 34 512 kr |
| Räntekostnader | 6 327 kr | 29 355 kr | 5 611 kr | 102 kr | 524 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 1 455 210 kr | 1 938 156 kr | 1 765 266 kr | 3 074 891 kr | 4 921 644 kr | 34 512 kr |
| Skatt | 299 507 kr | 568 669 kr | 461 188 kr | 432 661 kr | 526 110 kr | 9 065 kr |
| Årets resultat | 1 155 703 kr | 1 369 487 kr | 1 304 078 kr | 2 642 230 kr | 4 395 534 kr | 25 447 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 1 200 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 1 300 000 kr | 2 100 000 kr | 2 250 000 kr | 2 400 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 17 252 775 kr | 20 715 973 kr | 14 500 305 kr | 15 108 027 kr | 11 345 681 kr | 578 327 kr |
| Anläggningstillgångar | 150 147 kr | 140 055 kr | 180 055 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 17 102 628 kr | 20 575 918 kr | 14 320 250 kr | 15 108 027 kr | 11 345 681 kr | 578 327 kr |
| Kassa och bank | 11 946 802 kr | 14 931 367 kr | 7 731 086 kr | 9 448 837 kr | 7 901 133 kr | , |
| Eget kapital | 2 922 479 kr | 3 066 776 kr | 3 797 290 kr | 4 743 211 kr | 4 480 981 kr | 85 447 kr |
| Aktiekapital | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 80 000 kr | 60 000 kr | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 686 776 kr | 1 617 290 kr | 2 413 211 kr | 2 020 981 kr | 25 447 kr | , |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr | 99 451 kr |
| Kortfristiga skulder | 14 330 296 kr | 17 649 197 kr | 10 703 015 kr | 10 364 816 kr | 6 864 700 kr | 393 429 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Strandahl Advokater AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →