A. Jonsson VVS AB, nyckeltal och bokslut
559223-8041 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 97 % till 11,2 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 26 %, 3 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 97,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 26,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 26,2 % | 23,6 % | 34,5 % | 21,3 % | 17,7 % | 15,4 % |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 4,4 % | 6,7 % | 5,4 % | 3,4 % | 0,8 % |
| Vinstmarginal | 5,8 % | 4,3 % | 6,5 % | 5,2 % | 3,2 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 1,57 | 1,46 | 1,68 | 1,49 | 1,20 | 1,14 |
| Skuldsättningsgrad | 2,13 | 2,55 | 1,47 | 3,27 | 4,40 | 5,51 |
| Avkastning eget kapital | 99,1 % | 61,6 % | 74,5 % | 104,1 % | 96,2 % | 12,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 26,2 % | 14,9 % | 26,6 % | 22,9 % | 17,7 % | 4,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 798 396 kr | 665 635 kr | 758 061 kr | 846 343 kr | 548 473 kr | 507 338 kr |
| Omsättning / anställd | 3 740 643 kr | 2 842 479 kr | 5 448 622 kr | 5 428 206 kr | 3 471 119 kr | 2 140 262 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 219 118 kr | 125 273 kr | 364 677 kr | 290 988 kr | 116 989 kr | 16 865 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 029 666 kr | 803 640 kr | 1 148 203 kr | 1 148 465 kr | 676 029 kr | 530 529 kr |
| EBITDA | 693 809 kr | 276 010 kr | 390 142 kr | 302 122 kr | 127 556 kr | 23 191 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 11 221 929 kr | 5 684 957 kr | 5 448 622 kr | 5 428 206 kr | 3 471 119 kr | 2 140 262 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 326 kr | 0 kr | 2 360 kr | 92 920 kr | 3 471 119 kr | 2 140 262 kr |
| Personalkostnader | 2 395 189 kr | 1 331 270 kr | 758 061 kr | 846 343 kr | 548 473 kr | 507 338 kr |
| Av- och nedskrivningar | 36 455 kr | 25 464 kr | 25 465 kr | 11 134 kr | 10 567 kr | 6 326 kr |
| Rörelseresultat | 657 354 kr | 250 546 kr | 364 677 kr | 290 988 kr | 116 989 kr | 16 865 kr |
| Räntekostnader | 6 898 kr | 5 612 kr | 12 092 kr | 9 412 kr | 4 613 kr | 10 396 kr |
| Resultat efter fin. poster | 650 538 kr | 245 163 kr | 352 743 kr | 281 583 kr | 112 376 kr | 6 509 kr |
| Skatt | 111 645 kr | 50 595 kr | 59 956 kr | 42 996 kr | 18 723 kr | 3 355 kr |
| Årets resultat | 358 893 kr | 124 568 kr | 202 787 kr | 153 587 kr | 63 653 kr | 3 154 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 200 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 509 673 kr | 1 687 161 kr | 1 372 450 kr | 1 270 408 kr | 660 689 kr | 345 786 kr |
| Anläggningstillgångar | 198 208 kr | 124 763 kr | 150 227 kr | 61 043 kr | 72 177 kr | 55 544 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 311 465 kr | 1 562 398 kr | 1 222 223 kr | 1 209 365 kr | 588 512 kr | 290 242 kr |
| Varulager | 226 394 kr | 122 748 kr | 106 496 kr | 91 329 kr | 57 673 kr | 30 985 kr |
| Kassa och bank | 182 952 kr | 141 992 kr | 50 972 kr | 0 kr | 272 158 kr | 112 336 kr |
| Eget kapital | 656 642 kr | 397 749 kr | 473 181 kr | 270 394 kr | 116 807 kr | 53 154 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 247 749 kr | 223 181 kr | 220 394 kr | 66 807 kr | 3 154 kr | , |
| Långfristiga skulder | 72 574 kr | 25 786 kr | 29 722 kr | 132 281 kr | 72 664 kr | 65 575 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 325 457 kr | 988 626 kr | 664 547 kr | 752 733 kr | 441 218 kr | 227 057 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför A. Jonsson VVS AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →