Marcus Hallenberg AB, nyckeltal och bokslut
559208-0021 · Aktiebolag · Alingsås · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 30 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 42 %, soliditeten 69 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 30,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 41,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 68,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 68,6 % | 61,5 % | 76,2 % | 83,7 % | 78,0 % | 58,0 % | 69,7 % |
| Rörelsemarginal | 41,6 % | 36,0 % | 38,6 % | 98,2 % | 94,1 % | 96,3 % | 100,0 % |
| Vinstmarginal | 41,5 % | 40,9 % | 30,8 % | 135,2 % | 120,3 % | 96,3 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 2,27 | 1,76 | 2,43 | 7,30 | 3,24 | 1,48 | 3,30 |
| Skuldsättningsgrad | 0,42 | 0,58 | 0,25 | 0,11 | 0,28 | 0,72 | 0,44 |
| Avkastning eget kapital | 41,2 % | 41,4 % | 26,8 % | 44,6 % | 59,5 % | 61,2 % | 93,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 28,3 % | 25,5 % | 20,4 % | 37,4 % | 46,5 % | 35,5 % | 65,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 665 997 kr | 652 237 kr | 499 904 kr | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 2 458 005 kr | 1 890 446 kr | 1 163 216 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 1 021 674 kr | 681 240 kr | 448 836 kr | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 687 671 kr | 1 333 477 kr | 948 740 kr | , | , | , | , |
| EBITDA | 1 021 674 kr | 681 240 kr | 448 836 kr | 346 666 kr | 340 586 kr | 224 749 kr | 178 801 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 458 005 kr | 1 890 446 kr | 1 163 216 kr | 353 170 kr | 362 078 kr | 233 305 kr | 178 801 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 469 480 kr | 1 890 446 kr | 1 163 216 kr | 353 170 kr | 362 078 kr | 233 305 kr | 178 801 kr |
| Personalkostnader | 665 997 kr | 652 237 kr | 499 904 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 1 021 674 kr | 681 240 kr | 448 836 kr | 346 666 kr | 340 586 kr | 224 749 kr | 178 801 kr |
| Räntekostnader | 426 kr | 72 kr | 0 kr | 89 kr | 1 115 kr | 7 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 1 021 073 kr | 772 347 kr | 358 268 kr | 477 340 kr | 435 471 kr | 224 742 kr | 178 801 kr |
| Skatt | 211 376 kr | 140 988 kr | 93 200 kr | 53 560 kr | 70 159 kr | 48 094 kr | 38 263 kr |
| Årets resultat | 809 697 kr | 631 359 kr | 265 068 kr | 337 114 kr | 365 312 kr | 176 648 kr | 140 538 kr |
| Utdelning (beslutad) | 350 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 100 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 3 606 976 kr | 3 032 468 kr | 1 752 583 kr | 1 277 909 kr | 939 186 kr | 632 588 kr | 273 501 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 232 000 kr | 1 136 000 kr | 949 114 kr | 390 000 kr | 270 000 kr | 240 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 374 976 kr | 1 896 468 kr | 803 469 kr | 887 909 kr | 669 186 kr | 392 588 kr | 273 501 kr |
| Kassa och bank | 2 265 236 kr | 1 743 987 kr | 707 183 kr | 470 018 kr | 232 148 kr | 139 829 kr | 50 000 kr |
| Eget kapital | 2 475 736 kr | 1 866 039 kr | 1 334 680 kr | 1 069 612 kr | 732 498 kr | 367 186 kr | 190 538 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 616 039 kr | 1 184 680 kr | 1 019 612 kr | 682 498 kr | 317 186 kr | 140 538 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 1 044 574 kr | 1 079 763 kr | 331 237 kr | 121 631 kr | 206 688 kr | 265 402 kr | 82 963 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Marcus Hallenberg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →