Ottavo Revision Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
559197-2913 · Aktiebolag · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 3 % till 705 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 76 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 3,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 76,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 99,2 % till 76,2 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 76,2 % | 99,2 % | 74,1 % | 70,5 % | 57,4 % | 47,5 % | 33,4 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | 7,6 % | 2,2 % | −1,6 % | 5,0 % | 4,5 % | 7,3 % |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 7,6 % | 2,3 % | −1,7 % | 5,3 % | 4,2 % | 6,9 % |
| Kassalikviditet | 4,20 | 122,27 | 3,86 | 3,05 | 2,01 | 1,44 | 2,08 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | 0,01 | 0,35 | 0,42 | 0,74 | 1,11 | 2,00 |
| Avkastning eget kapital | 3,0 % | 37,9 % | 14,8 % | −12,8 % | 33,9 % | 34,2 % | 49,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,2 % | 38,0 % | 11,1 % | −8,8 % | 19,5 % | 17,2 % | 17,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 404 127 kr | 374 590 kr | 380 348 kr | 239 716 kr | 207 394 kr | 196 042 kr | 91 246 kr |
| Omsättning / anställd | 705 277 kr | 681 884 kr | 638 689 kr | 350 333 kr | 336 986 kr | 316 033 kr | 137 014 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 4 263 kr | 52 065 kr | 14 254 kr | −5 699 kr | 16 988 kr | 14 065 kr | 10 036 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 408 390 kr | 426 655 kr | 407 812 kr | 240 622 kr | 230 987 kr | 216 711 kr | 105 685 kr |
| EBITDA | 4 263 kr | 52 065 kr | 27 464 kr | 1 812 kr | 47 186 kr | 41 339 kr | 43 318 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 705 277 kr | 681 884 kr | 638 689 kr | 700 665 kr | 673 971 kr | 632 066 kr | 411 041 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 902 kr | 2 400 kr | 3 300 kr | 12 711 kr | , | , | 47 724 kr |
| Personalkostnader | 404 127 kr | 374 590 kr | 380 348 kr | 479 432 kr | 414 788 kr | 392 083 kr | 273 737 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 13 210 kr | 13 210 kr | 13 210 kr | 13 210 kr | 13 210 kr |
| Rörelseresultat | 4 263 kr | 52 065 kr | 14 254 kr | −11 398 kr | 33 976 kr | 28 129 kr | 30 108 kr |
| Räntekostnader | 1 200 kr | 614 kr | 212 kr | 270 kr | 91 kr | 1 585 kr | 1 639 kr |
| Resultat efter fin. poster | 3 240 kr | 52 123 kr | 14 803 kr | −11 668 kr | 35 397 kr | 26 544 kr | 28 469 kr |
| Skatt | 3 666 kr | 14 549 kr | 5 875 kr | 1 806 kr | 8 509 kr | 6 009 kr | 21 400 kr |
| Årets resultat | −426 kr | 37 574 kr | 8 928 kr | −13 474 kr | 26 888 kr | 20 535 kr | 7 069 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 30 000 kr | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 30 000 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 140 613 kr | 138 654 kr | 134 952 kr | 129 015 kr | 181 919 kr | 163 542 kr | 171 072 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 13 210 kr | 26 420 kr | 39 630 kr | 52 839 kr |
| Omsättningstillgångar | 140 613 kr | 138 654 kr | 134 952 kr | 115 805 kr | 155 499 kr | 123 912 kr | 118 233 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 223 kr | , | , |
| Kassa och bank | 21 837 kr | 19 946 kr | 18 934 kr | 1 505 kr | 38 004 kr | 53 949 kr | 38 860 kr |
| Eget kapital | 107 094 kr | 137 520 kr | 99 946 kr | 91 018 kr | 104 492 kr | 77 604 kr | 57 069 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 57 520 kr | 49 946 kr | 41 018 kr | 54 492 kr | 27 604 kr | 7 069 kr | , |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr | 57 055 kr |
| Kortfristiga skulder | 33 519 kr | 1 134 kr | 35 006 kr | 37 997 kr | 77 427 kr | 85 938 kr | 56 948 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ottavo Revision Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →