Sunda städ AB, nyckeltal och bokslut
559196-0843 · Aktiebolag · SNI 81210 · Lokalvård
Omsättningen växte 432 % till 4,6 mkr 2024. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 17 %, 7 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 431,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 17,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Senaste digitala bokslutet avser 2024-12-31. Bolaget kan ha lämnat in på papper.
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 17,4 % | −16,5 % | 32,0 % | 20,7 % | 16,3 % | 40,3 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | −43,1 % | 9,3 % | 0,4 % | −1,1 % | 2,7 % |
| Vinstmarginal | 4,9 % | −43,1 % | 9,0 % | 0,3 % | −1,7 % | 2,7 % |
| Kassalikviditet | 1,17 | 0,83 | 1,47 | 1,26 | 1,16 | 86,15 |
| Skuldsättningsgrad | 4,74 | −7,06 | 2,13 | 3,82 | 5,14 | 1,48 |
| Avkastning eget kapital | 74,9 % | 582,5 % | 56,4 % | 2,7 % | −18,1 % | 12,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 13,4 % | −96,1 % | 18,6 % | 0,9 % | −1,8 % | 4,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 487 104 kr | 342 158 kr | 422 204 kr | 395 576 kr | 364 441 kr | 237 024 kr |
| Omsättning / anställd | 657 958 kr | 288 647 kr | 561 743 kr | 492 442 kr | 486 834 kr | 249 652 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 32 990 kr | −124 532 kr | 52 034 kr | 2 192 kr | −5 159 kr | 6 723 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 529 132 kr | 221 762 kr | 474 238 kr | 397 768 kr | 359 282 kr | 243 747 kr |
| EBITDA | 294 197 kr | −361 189 kr | 52 034 kr | 2 192 kr | −5 159 kr | 6 723 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 4 605 703 kr | 865 940 kr | 561 743 kr | 492 442 kr | 486 834 kr | 249 652 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 380 kr | 4 782 kr | 7 461 kr | 826 kr | 486 834 kr | 249 652 kr |
| Personalkostnader | 3 409 726 kr | 1 026 475 kr | 422 204 kr | 395 576 kr | 364 441 kr | 237 024 kr |
| Av- och nedskrivningar | 63 269 kr | 12 408 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 230 928 kr | −373 597 kr | 52 034 kr | 2 192 kr | −5 159 kr | 6 723 kr |
| Räntekostnader | 5 357 kr | 130 kr | 1 560 kr | 913 kr | 3 275 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 226 352 kr | −373 630 kr | 50 479 kr | 1 279 kr | −8 434 kr | 6 723 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 8 969 kr | , | 0 kr | 1 587 kr |
| Årets resultat | 226 352 kr | −373 630 kr | 41 510 kr | 1 279 kr | −8 434 kr | 5 136 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 734 733 kr | 388 611 kr | 279 967 kr | 231 324 kr | 286 978 kr | 136 723 kr |
| Anläggningstillgångar | 300 672 kr | 49 635 kr | 0 kr | 575 kr | 7 475 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 434 061 kr | 338 976 kr | 279 967 kr | 230 749 kr | 279 503 kr | 136 723 kr |
| Varulager | 87 120 kr | 29 442 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 230 547 kr | 130 951 kr | 214 627 kr | 165 244 kr | 157 794 kr | 136 723 kr |
| Eget kapital | 302 214 kr | −64 139 kr | 89 492 kr | 47 981 kr | 46 702 kr | 55 136 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 25 862 kr | 259 491 kr | −2 018 kr | −3 298 kr | 5 136 kr | 0 kr |
| Långfristiga skulder | 280 842 kr | 80 000 kr | , | , | 0 kr | 80 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 151 677 kr | 372 750 kr | 190 475 kr | 183 343 kr | 240 276 kr | 1 587 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 7 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sunda städ AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →