Svedalamäklarna AB, nyckeltal och bokslut
559193-8450 · Aktiebolag · Svedala · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 30 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 70 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 30,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 69,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 69,6 % | 57,9 % | 70,4 % | 43,0 % | 8,7 % | 21,1 % |
| Rörelsemarginal | 9,4 % | 5,2 % | 4,6 % | −2,3 % | 3,5 % | 15,1 % |
| Vinstmarginal | 9,5 % | 5,3 % | 4,6 % | −2,3 % | 3,4 % | 15,0 % |
| Kassalikviditet | 3,20 | 2,26 | 2,89 | 1,42 | 1,09 | 1,25 |
| Skuldsättningsgrad | 0,44 | 0,73 | 0,42 | 1,33 | 10,22 | 3,42 |
| Avkastning eget kapital | 28,3 % | 29,1 % | 28,1 % | −19,5 % | 46,2 % | 176,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,7 % | 16,9 % | 20,4 % | −8,3 % | 4,1 % | 37,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 322 863 kr | 626 003 kr | 237 012 kr | 266 635 kr | 633 978 kr | 450 028 kr |
| Omsättning / anställd | 1 144 421 kr | 1 639 043 kr | 713 704 kr | 764 522 kr | 1 143 477 kr | 1 051 455 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 107 921 kr | 85 849 kr | 33 029 kr | −17 574 kr | 39 891 kr | 159 253 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 440 418 kr | 734 912 kr | 286 321 kr | 261 921 kr | 685 438 kr | 620 535 kr |
| EBITDA | 117 555 kr | 108 909 kr | 98 617 kr | −9 427 kr | 102 920 kr | 341 015 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 144 421 kr | 1 639 043 kr | 1 427 408 kr | 1 529 044 kr | 2 286 953 kr | 2 102 909 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 040 kr | 0 kr | 1 760 kr | 0 kr | 251 831 kr | 6 679 kr |
| Personalkostnader | 322 863 kr | 626 003 kr | 474 024 kr | 533 269 kr | 1 267 955 kr | 900 055 kr |
| Av- och nedskrivningar | 9 634 kr | 23 060 kr | 32 560 kr | 25 721 kr | 23 138 kr | 22 509 kr |
| Rörelseresultat | 107 921 kr | 85 849 kr | 66 057 kr | −35 148 kr | 79 782 kr | 318 506 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 122 kr | 2 067 kr | 294 kr | 2 000 kr | 2 767 kr |
| Resultat efter fin. poster | 109 258 kr | 87 216 kr | 64 983 kr | −35 409 kr | 77 782 kr | 315 739 kr |
| Skatt | 23 095 kr | 19 061 kr | 15 270 kr | 7 001 kr | 18 704 kr | 36 737 kr |
| Årets resultat | 86 163 kr | 68 155 kr | 49 713 kr | 13 590 kr | 59 078 kr | 223 002 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | , | , | , | 70 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 70 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 554 617 kr | 517 339 kr | 328 971 kr | 423 023 kr | 1 944 592 kr | 848 310 kr |
| Anläggningstillgångar | 15 008 kr | 24 641 kr | 47 702 kr | 80 262 kr | 60 960 kr | 84 098 kr |
| Omsättningstillgångar | 539 609 kr | 492 698 kr | 281 269 kr | 342 761 kr | 1 883 632 kr | 764 212 kr |
| Kassa och bank | 311 186 kr | 303 600 kr | 74 077 kr | 125 207 kr | 1 627 954 kr | 691 879 kr |
| Eget kapital | 385 889 kr | 299 726 kr | 231 571 kr | 181 858 kr | 168 268 kr | 179 190 kr |
| Aktiekapital | 50 400 kr | 50 400 kr | 50 400 kr | 50 400 kr | 50 400 kr | 50 400 kr |
| Balanserat resultat | 249 326 kr | 181 171 kr | 131 458 kr | 117 868 kr | 58 790 kr | −94 212 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 168 728 kr | 217 613 kr | 97 400 kr | 241 165 kr | 1 720 324 kr | 613 120 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Svedalamäklarna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →