Begravningsbyrån, Liljenberg Efterträdare AB, nyckeltal och bokslut
559193-2404 · Aktiebolag · Östra Göinge · SNI 96300 Begravningsverksamhet
Omsättningen minskade 0 % till 2,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 49 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 0,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 48,6 % | 10,5 % | 45,4 % | 60,7 % | 9,8 % | 18,6 % | 13,6 % |
| Rörelsemarginal | 8,1 % | −3,6 % | 2,1 % | 12,0 % | −3,0 % | −3,6 % | 3,4 % |
| Vinstmarginal | 7,6 % | −3,9 % | 2,0 % | 10,3 % | −4,0 % | −3,8 % | 2,2 % |
| Kassalikviditet | 1,43 | 0,82 | 1,27 | 1,84 | 0,69 | 0,74 | 0,77 |
| Skuldsättningsgrad | 1,06 | 8,57 | 1,20 | 0,65 | 9,17 | 4,38 | 6,33 |
| Avkastning eget kapital | 94,0 % | −292,9 % | 43,8 % | 101,7 % | −311,6 % | −132,8 % | 14,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 49,1 % | −28,8 % | 20,7 % | 71,6 % | −22,8 % | −23,0 % | 3,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 469 122 kr | 605 411 kr | 602 036 kr | 427 542 kr | 561 498 kr | 440 146 kr | 141 356 kr |
| Omsättning / anställd | 1 216 717 kr | 1 219 926 kr | 1 356 630 kr | 1 144 968 kr | 1 057 005 kr | 823 888 kr | 373 905 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 99 091 kr | −44 282 kr | 28 544 kr | 137 055 kr | −31 252 kr | −29 385 kr | 12 647 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 577 213 kr | 571 457 kr | 641 941 kr | 575 958 kr | 541 607 kr | 418 335 kr | 165 365 kr |
| EBITDA | 216 182 kr | −67 908 kr | 79 810 kr | 296 832 kr | −39 782 kr | −65 432 kr | 24 009 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 433 434 kr | 2 439 851 kr | 2 713 260 kr | 2 289 936 kr | 2 114 010 kr | 2 471 663 kr | 373 905 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 800 kr | 36 060 kr | 47 700 kr | 41 470 kr | 111 093 kr | 116 681 kr | 46 739 kr |
| Personalkostnader | 938 243 kr | 1 210 822 kr | 1 204 072 kr | 855 084 kr | 1 122 996 kr | 1 320 437 kr | 141 356 kr |
| Av- och nedskrivningar | 18 000 kr | 20 656 kr | 22 722 kr | 22 722 kr | 22 722 kr | 22 722 kr | 11 362 kr |
| Rörelseresultat | 198 182 kr | −88 564 kr | 57 088 kr | 274 110 kr | −62 504 kr | −88 154 kr | 12 647 kr |
| Räntekostnader | 13 759 kr | 5 568 kr | 2 327 kr | 37 518 kr | 21 625 kr | 6 328 kr | 4 590 kr |
| Resultat efter fin. poster | 185 494 kr | −94 072 kr | 55 264 kr | 236 592 kr | −84 129 kr | −94 482 kr | 8 057 kr |
| Skatt | 20 352 kr | 0 kr | 11 645 kr | 31 019 kr | , | 0 kr | 2 448 kr |
| Årets resultat | 165 142 kr | −94 072 kr | 43 619 kr | 205 573 kr | −84 129 kr | −94 482 kr | 5 609 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 405 991 kr | 307 280 kr | 277 928 kr | 382 937 kr | 274 529 kr | 382 476 kr | 407 687 kr |
| Anläggningstillgångar | 62 705 kr | 80 705 kr | 11 361 kr | 34 083 kr | 56 805 kr | 79 527 kr | 102 249 kr |
| Omsättningstillgångar | 343 286 kr | 226 575 kr | 266 567 kr | 348 854 kr | 217 724 kr | 302 949 kr | 305 438 kr |
| Varulager | 73 523 kr | 78 463 kr | 74 572 kr | 72 359 kr | 48 075 kr | 72 574 kr | 34 844 kr |
| Kassa och bank | , | 0 kr | 79 641 kr | 51 548 kr | 1 200 kr | , | , |
| Eget kapital | 197 259 kr | 32 118 kr | 126 190 kr | 232 571 kr | 26 998 kr | 71 127 kr | 55 609 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | −17 882 kr | 76 190 kr | 32 571 kr | −23 002 kr | 61 127 kr | 115 609 kr | , |
| Långfristiga skulder | 20 692 kr | 94 476 kr | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 188 040 kr | 180 686 kr | 151 738 kr | 150 365 kr | 247 530 kr | 311 349 kr | 352 078 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Begravningsbyrån, Liljenberg Efterträdare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →