M&M Fastighetsförmedling AB, nyckeltal och bokslut
559190-5517 · Aktiebolag · Älvsjö · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 19 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten 39 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 18,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -11,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,6 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 38,6 % | 51,1 % | 52,5 % | 19,7 % | 48,7 % | 22,6 % |
| Rörelsemarginal | −11,2 % | 4,6 % | −0,5 % | −8,1 % | 14,5 % | 13,0 % |
| Vinstmarginal | −11,2 % | 4,7 % | −0,4 % | −8,2 % | 14,4 % | 12,9 % |
| Kassalikviditet | 2,64 | 2,01 | 1,99 | 1,14 | 1,72 | 1,15 |
| Skuldsättningsgrad | 1,59 | 0,96 | 0,90 | 4,09 | 1,05 | 3,43 |
| Avkastning eget kapital | −150,5 % | 39,2 % | −4,0 % | −85,3 % | 95,0 % | 95,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −58,0 % | 20,0 % | −1,5 % | −16,5 % | 46,3 % | 21,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 394 503 kr | 427 199 kr | , | 336 932 kr | 599 640 kr | 367 502 kr |
| Omsättning / anställd | 824 714 kr | 1 012 886 kr | , | 778 434 kr | 1 460 166 kr | 871 215 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −92 233 kr | 46 786 kr | , | −63 111 kr | 211 207 kr | 113 479 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 303 221 kr | 481 278 kr | , | 297 017 kr | 834 043 kr | 497 903 kr |
| EBITDA | −182 565 kr | 108 159 kr | 60 254 kr | −119 745 kr | 703 208 kr | 521 606 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 649 428 kr | 2 025 771 kr | 2 043 832 kr | 2 335 301 kr | 4 380 497 kr | 3 484 858 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 149 905 kr | 135 906 kr | 109 690 kr | 225 029 kr | 352 466 kr | 415 071 kr |
| Personalkostnader | 789 006 kr | 854 397 kr | 870 922 kr | 1 010 796 kr | 1 798 921 kr | 1 470 007 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 901 kr | 14 587 kr | 69 588 kr | 69 588 kr | 69 588 kr | 67 691 kr |
| Rörelseresultat | −184 466 kr | 93 572 kr | −9 334 kr | −189 333 kr | 633 620 kr | 453 915 kr |
| Räntekostnader | 167 kr | 0 kr | 2 678 kr | 2 836 kr | 780 kr | 6 032 kr |
| Resultat efter fin. poster | −184 194 kr | 94 739 kr | −8 767 kr | −192 169 kr | 632 840 kr | 447 883 kr |
| Skatt | 0 kr | 19 517 kr | 0 kr | 822 kr | 136 554 kr | 103 154 kr |
| Årets resultat | −184 194 kr | 75 222 kr | −8 767 kr | −192 991 kr | 496 286 kr | 344 729 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | , | 400 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | −50 000 kr | 50 000 kr | , | 400 000 kr | 300 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 317 111 kr | 473 289 kr | 412 227 kr | 1 146 690 kr | 1 368 403 kr | 2 083 606 kr |
| Anläggningstillgångar | 67 083 kr | 8 151 kr | 22 738 kr | 92 326 kr | 161 914 kr | 225 252 kr |
| Omsättningstillgångar | 250 028 kr | 465 138 kr | 389 489 kr | 1 054 364 kr | 1 206 489 kr | 1 858 354 kr |
| Kassa och bank | 49 280 kr | 278 773 kr | 157 570 kr | 1 024 224 kr | 1 149 531 kr | 1 602 642 kr |
| Eget kapital | 122 398 kr | 241 835 kr | 216 612 kr | 225 379 kr | 666 371 kr | 470 085 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 256 593 kr | 116 612 kr | 125 379 kr | 368 371 kr | 120 085 kr | 75 356 kr |
| Långfristiga skulder | 100 000 kr | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 94 713 kr | 231 454 kr | 195 615 kr | 921 311 kr | 702 032 kr | 1 613 521 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | , | 3 | 3 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M&M Fastighetsförmedling AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →