Valtorps Golv AB, nyckeltal och bokslut
559186-0126 · Aktiebolag · Falköping · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Omsättningen växte 8 % till 13,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 19 %, 8 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 19,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 39,5 % till 19,0 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 19,0 % | 39,5 % | 61,6 % | 55,6 % | 51,2 % | 63,2 % |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 9,2 % | 8,5 % | 16,8 % | 19,8 % | 22,1 % |
| Vinstmarginal | 2,0 % | 9,1 % | 8,3 % | 17,8 % | 19,8 % | 22,1 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 1,36 | 1,50 | 2,05 | 1,97 | 2,49 |
| Skuldsättningsgrad | 3,76 | 1,34 | 0,59 | 0,57 | 0,95 | 0,58 |
| Avkastning eget kapital | 27,0 % | 61,1 % | 38,1 % | 95,1 % | 95,7 % | 90,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,2 % | 24,6 % | 23,8 % | 52,9 % | 49,1 % | 57,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 680 051 kr | 734 891 kr | 662 742 kr | 619 174 kr | 498 503 kr | 425 323 kr |
| Omsättning / anställd | 1 732 147 kr | 2 559 010 kr | 2 411 709 kr | 3 093 764 kr | 3 303 310 kr | 1 512 850 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 40 531 kr | 236 353 kr | 204 312 kr | 519 165 kr | 655 361 kr | 334 726 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 732 932 kr | 986 638 kr | 890 261 kr | 1 146 622 kr | 1 153 864 kr | 760 049 kr |
| EBITDA | 423 049 kr | 1 258 735 kr | 682 557 kr | 1 054 895 kr | 655 361 kr | 334 726 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 13 857 176 kr | 12 795 048 kr | 7 235 126 kr | 6 187 527 kr | 3 303 310 kr | 1 512 850 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 107 195 kr | 160 374 kr | 119 879 kr | 1 484 kr | 6 210 kr | 1 512 850 kr |
| Personalkostnader | 5 440 410 kr | 3 674 454 kr | 1 988 226 kr | 1 238 348 kr | 498 503 kr | 425 323 kr |
| Av- och nedskrivningar | 98 801 kr | 76 969 kr | 69 621 kr | 16 566 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 324 248 kr | 1 181 766 kr | 612 936 kr | 1 038 329 kr | 655 361 kr | 334 726 kr |
| Räntekostnader | 53 463 kr | 20 200 kr | 8 431 kr | 656 kr | 365 kr | 12 kr |
| Resultat efter fin. poster | 270 975 kr | 1 161 498 kr | 604 076 kr | 1 100 998 kr | 655 679 kr | 334 714 kr |
| Skatt | 32 100 kr | 177 178 kr | 174 720 kr | 164 976 kr | 140 636 kr | 72 109 kr |
| Årets resultat | 102 334 kr | 666 275 kr | 646 629 kr | 672 323 kr | 515 043 kr | 262 605 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 1 000 000 kr | 350 000 kr | 220 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 000 000 kr | 350 000 kr | 220 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 100 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 272 805 kr | 4 812 485 kr | 2 570 456 kr | 2 081 269 kr | 1 337 269 kr | 585 477 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 457 763 kr | 1 556 314 kr | 712 271 kr | 523 671 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 815 042 kr | 3 256 171 kr | 1 858 185 kr | 1 557 598 kr | 1 287 269 kr | 535 477 kr |
| Varulager | 734 930 kr | 697 082 kr | 449 819 kr | 207 507 kr | , | , |
| Kassa och bank | 431 kr | 639 205 kr | 383 634 kr | 346 714 kr | 702 642 kr | 430 832 kr |
| Eget kapital | 1 002 881 kr | 1 900 547 kr | 1 584 272 kr | 1 157 644 kr | 685 321 kr | 370 278 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 850 547 kr | 1 184 273 kr | 887 644 kr | 435 321 kr | 120 278 kr | 57 673 kr |
| Långfristiga skulder | 1 060 357 kr | 669 935 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 2 708 555 kr | 1 877 532 kr | 939 758 kr | 659 926 kr | 651 948 kr | 215 199 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 8 | 5 | 3 | 2 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Valtorps Golv AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →