Vehabo Group AB, nyckeltal och bokslut
559184-8360 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 56 % till 694 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 27 %, soliditeten 91 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 56,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 27,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 91,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 91,0 % | 79,1 % | 78,7 % | 52,5 % | 57,8 % | 51,6 % | 55,6 % |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | −55,7 % | −65,9 % | 18,2 % | 46,3 % | 42,3 % | 19,6 % |
| Vinstmarginal | 26,9 % | −54,6 % | −64,7 % | 18,2 % | 46,3 % | 42,3 % | 19,6 % |
| Kassalikviditet | 5,09 | 1,76 | 11,52 | 5,44 | 5,49 | 3,52 | 2,25 |
| Skuldsättningsgrad | 0,10 | 0,26 | 0,08 | 0,33 | 0,32 | 0,55 | 0,80 |
| Avkastning eget kapital | 32,7 % | −60,5 % | −63,8 % | 31,2 % | 99,7 % | 152,4 % | 102,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 30,0 % | −47,8 % | −49,9 % | 16,4 % | 57,6 % | 78,6 % | 56,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 348 038 kr | 500 593 kr | 589 598 kr | 837 813 kr | 830 610 kr | 625 357 kr | 598 529 kr |
| Omsättning / anställd | 694 483 kr | 443 994 kr | 573 893 kr | 1 366 307 kr | 2 368 371 kr | 1 643 447 kr | 1 178 947 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 187 885 kr | −247 484 kr | −378 480 kr | 248 898 kr | 1 095 707 kr | 694 777 kr | 231 318 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 535 923 kr | 253 109 kr | 211 118 kr | 1 086 711 kr | 1 926 317 kr | 1 320 134 kr | 829 847 kr |
| EBITDA | 187 885 kr | −247 484 kr | −378 480 kr | 248 898 kr | 1 095 707 kr | 694 777 kr | 231 318 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 694 483 kr | 443 994 kr | 573 893 kr | 1 366 307 kr | 2 368 371 kr | 1 643 447 kr | 1 178 947 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 694 483 kr | 0 kr | −100 500 kr | 110 500 kr | −1 490 kr | 88 054 kr | 1 178 947 kr |
| Personalkostnader | 348 038 kr | 500 593 kr | 589 598 kr | 837 813 kr | 830 610 kr | 625 357 kr | 598 529 kr |
| Rörelseresultat | 187 885 kr | −247 484 kr | −378 480 kr | 248 898 kr | 1 095 707 kr | 694 777 kr | 231 318 kr |
| Räntekostnader | 1 400 kr | 449 kr | 2 044 kr | 1 101 kr | 108 kr | 0 kr | 43 kr |
| Resultat efter fin. poster | 186 486 kr | −242 358 kr | −371 403 kr | 248 570 kr | 1 095 599 kr | 694 777 kr | 231 275 kr |
| Skatt | 16 628 kr | , | 0 kr | 57 171 kr | 172 714 kr | 113 529 kr | 54 830 kr |
| Årets resultat | 169 858 kr | −131 383 kr | −26 067 kr | 191 399 kr | 643 412 kr | 404 410 kr | 176 445 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 50 000 kr | 190 000 kr | 492 700 kr | 0 kr | 175 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 50 000 kr | 190 000 kr | 492 700 kr | , | 175 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 626 753 kr | 506 095 kr | 739 713 kr | 1 519 017 kr | 1 902 236 kr | 883 541 kr | 407 277 kr |
| Anläggningstillgångar | 340 000 kr | 320 000 kr | 200 000 kr | 80 000 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 286 753 kr | 186 095 kr | 539 713 kr | 1 439 017 kr | 1 902 236 kr | 883 541 kr | 407 277 kr |
| Kassa och bank | 271 610 kr | 186 095 kr | 516 032 kr | 1 198 505 kr | 1 893 699 kr | 845 088 kr | 179 293 kr |
| Eget kapital | 570 373 kr | 400 515 kr | 581 898 kr | 797 966 kr | 1 099 267 kr | 455 855 kr | 226 445 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 350 515 kr | 481 898 kr | 557 965 kr | 556 567 kr | 405 855 kr | 1 445 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 56 380 kr | 105 580 kr | 46 840 kr | 264 740 kr | 346 658 kr | 250 848 kr | 180 832 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Vehabo Group AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →