LEVA Revision & Rådgivning i Roslagen AB, nyckeltal och bokslut
559175-9153 · Aktiebolag · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 26 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 28 %, soliditeten 81 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 25,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 27,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 80,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 80,8 % | 76,9 % | 73,3 % | 60,7 % | 41,3 % | 41,9 % | 50,5 % |
| Rörelsemarginal | 27,7 % | 46,5 % | 25,8 % | 12,7 % | 28,4 % | 26,5 % | 21,8 % |
| Vinstmarginal | 28,4 % | 47,5 % | 26,2 % | 12,7 % | 28,3 % | 26,5 % | 21,8 % |
| Kassalikviditet | 4,28 | 3,91 | 3,73 | 2,49 | 3,42 | 2,67 | 2,66 |
| Skuldsättningsgrad | 0,24 | 0,30 | 0,36 | 0,65 | 0,69 | 0,84 | 0,64 |
| Avkastning eget kapital | 36,7 % | 68,6 % | 62,3 % | 48,4 % | 128,8 % | 123,5 % | 131,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 29,6 % | 52,8 % | 45,7 % | 29,4 % | 53,2 % | 51,8 % | 66,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 666 406 kr | 712 174 kr | 668 172 kr | 654 391 kr | 917 307 kr | 729 583 kr | 680 303 kr |
| Omsättning / anställd | 1 274 759 kr | 2 028 111 kr | 1 117 941 kr | 909 444 kr | 1 713 356 kr | 1 343 502 kr | 1 232 609 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 353 122 kr | 943 882 kr | 288 680 kr | 115 668 kr | 485 937 kr | 355 873 kr | 268 860 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 019 527 kr | 1 661 406 kr | 963 055 kr | 776 262 kr | 1 415 640 kr | 1 097 834 kr | 956 204 kr |
| EBITDA | 706 243 kr | 949 232 kr | 589 767 kr | 243 743 kr | 498 333 kr | 368 251 kr | 275 901 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 549 517 kr | 2 028 111 kr | 2 235 882 kr | 1 818 888 kr | 1 713 356 kr | 1 343 502 kr | 1 232 609 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 18 880 kr | 15 981 kr | 12 020 kr | 19 595 kr | 1 343 502 kr | 1 232 609 kr |
| Personalkostnader | 1 332 811 kr | 712 174 kr | 1 336 343 kr | 1 308 781 kr | 917 307 kr | 729 583 kr | 680 303 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 5 350 kr | 12 408 kr | 12 407 kr | 12 396 kr | 12 378 kr | 7 041 kr |
| Rörelseresultat | 706 243 kr | 943 882 kr | 577 359 kr | 231 336 kr | 485 937 kr | 355 873 kr | 268 860 kr |
| Räntekostnader | , | 0 kr | 259 kr | 631 kr | 315 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 723 731 kr | 962 940 kr | 585 784 kr | 230 712 kr | 485 622 kr | 355 873 kr | 268 860 kr |
| Skatt | 152 499 kr | 199 962 kr | 122 876 kr | 108 835 kr | 76 875 kr | 57 658 kr | 45 883 kr |
| Årets resultat | 571 232 kr | 762 978 kr | 462 908 kr | 399 877 kr | 288 747 kr | 209 215 kr | 153 977 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 300 000 kr | , | 300 000 kr | −200 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 300 000 kr | , | 300 000 kr | 200 000 kr | 125 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 442 151 kr | 1 823 313 kr | 1 281 708 kr | 785 768 kr | 913 573 kr | 687 180 kr | 403 946 kr |
| Anläggningstillgångar | 439 890 kr | 180 000 kr | 5 350 kr | 17 758 kr | 30 165 kr | 42 561 kr | 54 939 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 002 261 kr | 1 643 313 kr | 1 276 358 kr | 768 010 kr | 883 408 kr | 644 619 kr | 349 007 kr |
| Kassa och bank | 1 239 255 kr | 1 081 068 kr | 690 036 kr | 217 791 kr | 607 334 kr | 396 674 kr | 119 697 kr |
| Eget kapital | 1 973 934 kr | 1 402 702 kr | 939 724 kr | 476 816 kr | 376 939 kr | 288 192 kr | 203 977 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 352 702 kr | 589 724 kr | 426 816 kr | 26 939 kr | 38 192 kr | 28 977 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 468 217 kr | 420 611 kr | 341 984 kr | 308 952 kr | 258 634 kr | 240 988 kr | 130 969 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför LEVA Revision & Rådgivning i Roslagen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →