Sparrholm Revision AB, nyckeltal och bokslut
559173-5526 · Aktiebolag · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 20 % till 4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 25 %, soliditeten 68 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 19,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 25,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 67,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 67,6 % | 49,4 % | 41,2 % | 61,7 % | 57,6 % | 47,9 % | 19,3 % |
| Rörelsemarginal | 25,0 % | 33,8 % | 22,0 % | 34,5 % | 36,1 % | 20,8 % | 32,4 % |
| Vinstmarginal | 25,0 % | 33,8 % | 21,2 % | 34,4 % | 36,1 % | 20,8 % | 32,4 % |
| Kassalikviditet | 2,01 | 1,65 | 1,16 | 2,16 | 2,18 | 1,90 | 1,32 |
| Skuldsättningsgrad | 0,33 | 0,70 | 1,27 | 0,49 | 0,59 | 0,84 | 3,76 |
| Avkastning eget kapital | 51,7 % | 81,5 % | 60,6 % | 67,9 % | 65,7 % | 65,2 % | 154,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 34,9 % | 40,3 % | 26,0 % | 41,9 % | 37,9 % | 31,2 % | 29,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 780 287 kr | 756 192 kr | 803 951 kr | 753 196 kr | 684 755 kr | 670 870 kr | 466 139 kr |
| Omsättning / anställd | 1 976 073 kr | 3 297 732 kr | 2 870 262 kr | 2 345 948 kr | 2 284 476 kr | 1 188 813 kr | 943 195 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 493 830 kr | 1 113 789 kr | 631 612 kr | 808 531 kr | 824 538 kr | 247 586 kr | 305 916 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 274 116 kr | 1 869 981 kr | 1 442 119 kr | 1 568 284 kr | 1 573 939 kr | 950 778 kr | 778 409 kr |
| EBITDA | 987 659 kr | 1 113 789 kr | 638 168 kr | 815 088 kr | 889 184 kr | 559 817 kr | 624 540 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 3 952 145 kr | 3 297 732 kr | 2 870 262 kr | 2 345 948 kr | 2 284 476 kr | 2 377 625 kr | 1 886 389 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 952 145 kr | 3 297 732 kr | 0 kr | 27 600 kr | 2 284 476 kr | 2 377 625 kr | 1 886 389 kr |
| Personalkostnader | 1 560 573 kr | 756 192 kr | 803 951 kr | 753 196 kr | 684 755 kr | 1 341 739 kr | 932 277 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 6 556 kr | 6 557 kr | 64 646 kr | 64 646 kr | 12 708 kr |
| Rörelseresultat | 987 659 kr | 1 113 789 kr | 631 612 kr | 808 531 kr | 824 538 kr | 495 171 kr | 611 832 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 1 324 kr | 24 495 kr | 1 557 kr | 967 kr | 35 kr | 60 kr |
| Resultat efter fin. poster | 988 465 kr | 1 113 950 kr | 607 266 kr | 806 974 kr | 824 280 kr | 495 219 kr | 611 817 kr |
| Skatt | 248 034 kr | 179 475 kr | 128 344 kr | 177 180 kr | 180 652 kr | 104 432 kr | 103 248 kr |
| Årets resultat | 896 868 kr | 644 061 kr | 478 922 kr | 661 981 kr | 644 399 kr | 364 183 kr | 345 778 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 350 000 kr | 280 000 kr | 665 999 kr | 727 000 kr | 150 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 831 310 kr | 2 767 631 kr | 2 431 929 kr | 1 928 253 kr | 2 178 973 kr | 1 585 965 kr | 2 045 550 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 568 628 kr | 1 188 628 kr | 966 073 kr | 672 792 kr | 574 466 kr | 374 404 kr | 88 967 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 262 682 kr | 1 579 003 kr | 1 465 856 kr | 1 255 461 kr | 1 604 507 kr | 1 211 561 kr | 1 956 583 kr |
| Kassa och bank | 399 821 kr | 1 091 347 kr | 800 011 kr | 881 897 kr | 960 078 kr | 603 012 kr | 1 154 843 kr |
| Eget kapital | 1 913 192 kr | 1 366 324 kr | 1 002 263 kr | 1 189 340 kr | 1 254 360 kr | 759 961 kr | 395 778 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 966 324 kr | 672 263 kr | 473 341 kr | 477 360 kr | 559 961 kr | 345 778 kr | , |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 11 817 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 627 704 kr | 954 456 kr | 1 261 412 kr | 582 476 kr | 735 989 kr | 636 609 kr | 1 486 981 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sparrholm Revision AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →