Lysekilsmäklarna AB, nyckeltal och bokslut
559169-8948 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 26 % till 5,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 24 %, soliditeten 48 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 25,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 23,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,5 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 48,5 % | 47,0 % | 44,8 % | 31,2 % | 39,6 % | 29,6 % | 27,8 % |
| Rörelsemarginal | 23,9 % | 10,3 % | 3,3 % | 10,0 % | 26,2 % | 19,0 % | 20,2 % |
| Vinstmarginal | 23,9 % | 10,8 % | 4,0 % | 9,8 % | 26,1 % | 18,8 % | 19,6 % |
| Kassalikviditet | 2,51 | 1,76 | 2,09 | 1,71 | 2,18 | 1,66 | 1,88 |
| Skuldsättningsgrad | 0,68 | 0,87 | 0,96 | 1,68 | 0,92 | 1,82 | 2,15 |
| Avkastning eget kapital | 94,8 % | 43,3 % | 12,7 % | 27,5 % | 98,3 % | 92,3 % | 156,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 45,9 % | 20,3 % | 5,7 % | 8,8 % | 39,1 % | 27,6 % | 44,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 075 999 kr | 993 718 kr | 968 435 kr | 890 949 kr | 929 564 kr | 791 854 kr | 535 188 kr |
| Omsättning / anställd | 2 556 220 kr | 2 035 158 kr | 1 813 199 kr | 1 758 713 kr | 2 151 213 kr | 1 699 816 kr | 1 462 513 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 610 934 kr | 209 427 kr | 60 254 kr | 176 000 kr | 563 850 kr | 323 041 kr | 295 598 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 749 625 kr | 1 268 550 kr | 1 109 097 kr | 1 152 358 kr | 1 578 818 kr | 1 137 616 kr | 855 784 kr |
| EBITDA | 1 347 251 kr | 549 665 kr | 281 325 kr | 522 819 kr | 1 298 507 kr | 691 525 kr | 641 191 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 5 112 440 kr | 4 070 316 kr | 3 626 398 kr | 3 517 426 kr | 4 302 426 kr | 3 399 632 kr | 2 925 026 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 3 179 kr | 0 kr | 6 443 kr | 0 kr | 20 000 kr | 49 116 kr |
| Personalkostnader | 2 151 998 kr | 1 987 435 kr | 1 936 869 kr | 1 781 897 kr | 1 859 128 kr | 1 583 707 kr | 1 070 376 kr |
| Av- och nedskrivningar | 125 384 kr | 130 812 kr | 160 818 kr | 170 819 kr | 170 808 kr | 45 444 kr | 49 995 kr |
| Rörelseresultat | 1 221 867 kr | 418 853 kr | 120 507 kr | 352 000 kr | 1 127 699 kr | 646 081 kr | 591 196 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 15 kr | 1 298 kr | 8 171 kr | 6 574 kr | 6 337 kr | 17 280 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 224 068 kr | 438 820 kr | 143 903 kr | 344 796 kr | 1 121 125 kr | 639 744 kr | 573 916 kr |
| Skatt | 206 276 kr | 106 825 kr | 110 840 kr | 68 717 kr | 170 156 kr | 90 267 kr | 91 863 kr |
| Årets resultat | 777 738 kr | 383 104 kr | 375 242 kr | 314 563 kr | 647 736 kr | 325 792 kr | 317 253 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 500 000 kr | 500 000 kr | 500 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 664 356 kr | 2 158 471 kr | 2 525 531 kr | 4 021 487 kr | 2 883 524 kr | 2 341 189 kr | 1 321 669 kr |
| Anläggningstillgångar | 475 000 kr | 600 384 kr | 256 196 kr | 417 014 kr | 587 833 kr | 431 451 kr | 150 005 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 189 356 kr | 1 558 087 kr | 2 269 335 kr | 3 604 473 kr | 2 295 691 kr | 1 909 738 kr | 1 171 664 kr |
| Kassa och bank | 1 899 190 kr | 1 465 801 kr | 2 174 666 kr | 3 286 330 kr | 2 284 420 kr | 1 902 492 kr | 1 171 664 kr |
| Eget kapital | 1 291 427 kr | 1 013 689 kr | 1 130 585 kr | 1 255 343 kr | 1 140 781 kr | 693 045 kr | 367 253 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 463 689 kr | 580 585 kr | 705 343 kr | 890 780 kr | 443 045 kr | 317 253 kr | 0 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr | 110 000 kr | 165 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 872 929 kr | 884 836 kr | 1 083 891 kr | 2 112 910 kr | 1 051 025 kr | 1 149 659 kr | 624 616 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lysekilsmäklarna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →