Egelins Revisionsaktiebolag, nyckeltal och bokslut
559156-6277 · Aktiebolag · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 11 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 17 %, soliditeten 64 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 11,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 16,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 64,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 64,4 % | 58,4 % | 59,6 % | 63,1 % | 62,7 % | 64,3 % |
| Rörelsemarginal | 16,9 % | 18,1 % | 18,6 % | 25,1 % | 23,3 % | 22,8 % |
| Vinstmarginal | 16,9 % | 18,0 % | 18,6 % | 25,1 % | 23,3 % | 22,8 % |
| Kassalikviditet | 2,67 | 2,33 | 2,43 | 2,63 | 2,54 | 2,60 |
| Skuldsättningsgrad | 0,55 | 0,71 | 0,68 | 0,58 | 0,60 | 0,55 |
| Avkastning eget kapital | 98,2 % | 99,2 % | 74,3 % | 85,0 % | 84,6 % | 84,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 63,2 % | 58,1 % | 44,4 % | 53,7 % | 53,0 % | 54,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 299 579 kr | 1 073 240 kr | 1 060 587 kr | 995 157 kr | 952 317 kr | 846 166 kr |
| Omsättning / anställd | 2 455 622 kr | 2 211 399 kr | 2 175 757 kr | 1 963 970 kr | 1 783 126 kr | 1 527 544 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 415 274 kr | 399 660 kr | 404 907 kr | 493 167 kr | 414 787 kr | 347 601 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 716 747 kr | 1 475 740 kr | 1 475 844 kr | 1 504 040 kr | 1 382 820 kr | 1 207 590 kr |
| EBITDA | 417 168 kr | 402 500 kr | 415 257 kr | 508 883 kr | 430 503 kr | 361 424 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 455 622 kr | 2 211 399 kr | 2 175 757 kr | 1 963 970 kr | 1 783 126 kr | 1 527 544 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 798 kr | 1 643 kr | 0 kr | 1 599 kr | 1 333 kr | 1 581 kr |
| Personalkostnader | 1 299 579 kr | 1 073 240 kr | 1 060 587 kr | 995 157 kr | 952 317 kr | 846 166 kr |
| Av- och nedskrivningar | 1 894 kr | 2 840 kr | 10 350 kr | 15 716 kr | 15 716 kr | 13 823 kr |
| Rörelseresultat | 415 274 kr | 399 660 kr | 404 907 kr | 493 167 kr | 414 787 kr | 347 601 kr |
| Räntekostnader | 171 kr | 1 254 kr | 1 054 kr | 504 kr | 6 kr | 80 kr |
| Resultat efter fin. poster | 416 051 kr | 398 683 kr | 405 000 kr | 492 706 kr | 414 781 kr | 347 529 kr |
| Skatt | 94 252 kr | 91 564 kr | 89 735 kr | 103 117 kr | 86 443 kr | 75 287 kr |
| Årets resultat | 321 799 kr | 307 119 kr | 315 265 kr | 389 589 kr | 328 338 kr | 272 242 kr |
| Utdelning (beslutad) | 320 000 kr | 300 000 kr | 350 000 kr | 350 000 kr | 300 000 kr | 250 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 300 000 kr | 450 000 kr | 350 000 kr | 300 000 kr | 250 000 kr | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 658 298 kr | 687 913 kr | 914 259 kr | 918 674 kr | 782 022 kr | 639 918 kr |
| Anläggningstillgångar | 32 592 kr | 22 486 kr | 15 326 kr | 25 676 kr | 41 392 kr | 46 516 kr |
| Omsättningstillgångar | 625 706 kr | 665 427 kr | 898 933 kr | 892 998 kr | 740 630 kr | 593 402 kr |
| Kassa och bank | 275 939 kr | 137 830 kr | 369 493 kr | 238 677 kr | 489 810 kr | 473 243 kr |
| Eget kapital | 423 871 kr | 402 072 kr | 544 953 kr | 579 689 kr | 490 099 kr | 411 761 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 52 072 kr | 44 953 kr | 179 688 kr | 140 099 kr | 111 761 kr | 89 519 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 234 427 kr | 285 841 kr | 369 306 kr | 338 985 kr | 291 923 kr | 228 157 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Egelins Revisionsaktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →