Lavass Mäkleri AB, nyckeltal och bokslut
559156-4538 · Aktiebolag · Gustavsberg · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 57 % till 485 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -25 %, soliditeten 54 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 56,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -25,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 54,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 54,2 % | 9,5 % | 51,0 % | 5,0 % | 9,1 % | 25,5 % | 6,7 % |
| Rörelsemarginal | −25,0 % | 3,6 % | 13,7 % | 3,3 % | −13,5 % | 6,5 % | 9,8 % |
| Vinstmarginal | −24,4 % | 3,5 % | 13,7 % | 3,3 % | −13,6 % | 6,5 % | 9,8 % |
| Kassalikviditet | 1,89 | 1,09 | 1,84 | 1,03 | 1,03 | 1,32 | 1,05 |
| Skuldsättningsgrad | 0,84 | 9,52 | 0,96 | 18,94 | 10,01 | 2,71 | 13,48 |
| Avkastning eget kapital | −40,8 % | 9,6 % | 59,5 % | 25,1 % | −196,9 % | 48,8 % | 136,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −21,8 % | 0,9 % | 30,4 % | 1,3 % | −17,9 % | 12,4 % | 9,3 % |
| EBITDA | −121 040 kr | 40 570 kr | 230 570 kr | 58 166 kr | −242 899 kr | 169 793 kr | 285 975 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 484 630 kr | 1 123 335 kr | 1 642 739 kr | 1 331 281 kr | 1 895 607 kr | 2 402 796 kr | 2 766 587 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 156 800 kr | 89 600 kr | 0 kr | 4 325 kr | 0 kr | 9 374 kr | 2 766 587 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | 6 279 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 5 870 kr | 13 921 kr | 13 921 kr | 13 921 kr | 13 921 kr |
| Rörelseresultat | −121 040 kr | 40 570 kr | 224 700 kr | 44 245 kr | −256 820 kr | 155 872 kr | 272 054 kr |
| Räntekostnader | 1 657 kr | 1 233 kr | 938 kr | 501 kr | 167 kr | 14 kr | 497 kr |
| Resultat efter fin. poster | −118 148 kr | 39 352 kr | 224 431 kr | 43 793 kr | −256 987 kr | 155 858 kr | 271 557 kr |
| Skatt | 0 kr | 8 697 kr | 21 461 kr | , | 0 kr | 34 627 kr | 44 235 kr |
| Årets resultat | −118 148 kr | 30 655 kr | 202 970 kr | 43 793 kr | −188 987 kr | 121 231 kr | 159 322 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 534 374 kr | 4 291 217 kr | 740 357 kr | 3 475 627 kr | 1 437 133 kr | 1 252 640 kr | 2 939 078 kr |
| Anläggningstillgångar | 72 917 kr | 72 917 kr | 72 917 kr | 78 787 kr | 92 708 kr | 106 629 kr | 120 550 kr |
| Omsättningstillgångar | 461 457 kr | 4 218 300 kr | 667 440 kr | 3 396 840 kr | 1 344 425 kr | 1 146 011 kr | 2 818 528 kr |
| Kassa och bank | 38 316 kr | 3 642 101 kr | 306 914 kr | 3 044 395 kr | 1 300 423 kr | 1 143 816 kr | 2 602 776 kr |
| Eget kapital | 289 804 kr | 407 952 kr | 377 297 kr | 174 327 kr | 130 534 kr | 319 521 kr | 198 290 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 357 952 kr | 327 297 kr | 124 327 kr | 80 534 kr | 269 521 kr | 148 290 kr | −11 032 kr |
| Kortfristiga skulder | 244 570 kr | 3 883 265 kr | 363 060 kr | 3 301 300 kr | 1 306 599 kr | 865 120 kr | 2 672 788 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lavass Mäkleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →