Martiq Advokatbyrå AB, nyckeltal och bokslut
559135-8105 · Aktiebolag · SNI 69101 Advokatbyråverksamhet
Omsättningen växte 183 % till 8,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 26 %, 5 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 183,0 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 26,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 44,4 % till 26,3 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 26,3 % | 44,4 % | 57,9 % | 97,2 % | 97,2 % | 99,8 % | 84,7 % |
| Rörelsemarginal | 7,9 % | 33,0 % | 7,8 % | , | , | 1,7 % | 88,5 % |
| Vinstmarginal | 7,8 % | 33,0 % | 1,5 % | , | , | 1,7 % | 88,5 % |
| Kassalikviditet | 1,19 | 1,49 | 1,25 | , | , | 0,00 | 6,52 |
| Skuldsättningsgrad | 2,80 | 1,25 | 0,73 | 0,03 | 0,03 | 0,00 | 0,18 |
| Avkastning eget kapital | 72,5 % | 124,2 % | 1,5 % | 0,0 % | −2,9 % | 0,8 % | 106,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,4 % | 55,2 % | 4,6 % | 0,0 % | −2,8 % | 0,8 % | 90,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 790 778 kr | 888 320 kr | , | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 1 739 049 kr | 3 072 324 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 137 542 kr | 1 013 382 kr | , | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 943 358 kr | 1 912 386 kr | , | , | , | , | , |
| EBITDA | 762 902 kr | 1 024 066 kr | 13 895 kr | 0 kr | −1 390 kr | 396 kr | 313 887 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 8 695 246 kr | 3 072 324 kr | 49 999 kr | 0 kr | 0 kr | 24 000 kr | 354 747 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 300 kr | 50 kr | 49 999 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 354 747 kr |
| Personalkostnader | 3 953 890 kr | 888 320 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Av- och nedskrivningar | 75 193 kr | 10 684 kr | 10 000 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 687 709 kr | 1 013 382 kr | 3 895 kr | 0 kr | −1 390 kr | 396 kr | 313 887 kr |
| Räntekostnader | 10 445 kr | 699 kr | 3 154 kr | , | , | 0 kr | 57 kr |
| Resultat efter fin. poster | 677 995 kr | 1 013 432 kr | 742 kr | 0 kr | −1 390 kr | 396 kr | 313 830 kr |
| Skatt | 208 976 kr | 246 462 kr | 515 kr | , | 0 kr | 83 kr | 69 218 kr |
| Årets resultat | 469 019 kr | 766 970 kr | 227 kr | 0 kr | −1 390 kr | 313 kr | 244 612 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 350 000 kr | , | , | , | 0 kr | 244 612 kr |
| Utdelning (utbetald) | 350 000 kr | , | 0 kr | , | , | 244 612 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 3 555 337 kr | 1 835 662 kr | 84 359 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 396 kr | 348 010 kr |
| Anläggningstillgångar | 430 222 kr | 316 214 kr | 40 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 396 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 125 116 kr | 1 519 448 kr | 44 359 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 348 010 kr |
| Kassa och bank | 536 676 kr | 237 197 kr | 44 312 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 914 kr |
| Eget kapital | 934 825 kr | 815 806 kr | 48 837 kr | 48 610 kr | 48 610 kr | 50 313 kr | 294 612 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 415 806 kr | −1 164 kr | −1 390 kr | −1 390 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 1 390 kr | 1 390 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 2 620 513 kr | 1 019 856 kr | 35 522 kr | , | 0 kr | 83 kr | 53 398 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Martiq Advokatbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →