Ravund AB, nyckeltal och bokslut
559129-7055 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 55 % till 601 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 36 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 55,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 36,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 36,0 % | 41,3 % | 19,5 % | 7,3 % | 7,3 % | 37,8 % | 45,9 % |
| Rörelsemarginal | 7,2 % | 47,9 % | 44,3 % | , | , | , | , |
| Vinstmarginal | 7,1 % | 47,8 % | 44,2 % | , | , | , | , |
| Kassalikviditet | 2,20 | 2,26 | 3,38 | 7,05 | 7,10 | 0,60 | 0,88 |
| Skuldsättningsgrad | 1,39 | 1,04 | 3,83 | 12,63 | 12,66 | 1,65 | 1,18 |
| Avkastning eget kapital | 6,8 % | 106,3 % | 127,2 % | −26,2 % | −24,7 % | −20,8 % | −13,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,6 % | 43,9 % | 24,8 % | −1,9 % | −1,8 % | −7,9 % | −6,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 373 032 kr | 613 977 kr | 323 198 kr | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 600 938 kr | 1 342 443 kr | 647 746 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 42 976 kr | 642 650 kr | 286 691 kr | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 416 008 kr | 1 256 627 kr | 609 889 kr | , | , | , | , |
| EBITDA | 42 976 kr | 642 650 kr | 286 691 kr | −12 939 kr | −12 340 kr | −10 426 kr | −6 052 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 600 938 kr | 1 342 443 kr | 647 746 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 600 938 kr | 1 342 443 kr | , | , | , | , | , |
| Personalkostnader | 373 032 kr | 613 977 kr | 323 198 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 42 976 kr | 642 650 kr | 286 691 kr | −12 939 kr | −12 340 kr | −10 426 kr | −6 052 kr |
| Räntekostnader | 1 780 kr | 1 100 kr | 312 kr | 163 kr | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 42 876 kr | 641 578 kr | 286 379 kr | −13 102 kr | −12 340 kr | −10 426 kr | −6 052 kr |
| Skatt | 7 642 kr | 101 838 kr | 42 545 kr | , | 0 kr | 522 kr | , |
| Årets resultat | 22 934 kr | 378 740 kr | 175 034 kr | −2 kr | 0 kr | 17 052 kr | −6 052 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 740 098 kr | 1 463 698 kr | 1 156 450 kr | 681 924 kr | 683 285 kr | 132 447 kr | 95 848 kr |
| Anläggningstillgångar | 750 000 kr | 910 000 kr | 118 000 kr | 104 334 kr | 92 334 kr | 83 334 kr | 50 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 990 098 kr | 553 698 kr | 1 038 450 kr | 577 590 kr | 590 951 kr | 49 113 kr | 45 848 kr |
| Kassa och bank | 232 960 kr | 3 333 kr | 342 353 kr | 8 822 kr | 7 278 kr | 12 780 kr | 25 848 kr |
| Eget kapital | 626 732 kr | 603 798 kr | 225 058 kr | 50 024 kr | 50 025 kr | 50 025 kr | 43 948 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 553 798 kr | 175 058 kr | 24 kr | 25 kr | 25 kr | 6 052 kr | , |
| Långfristiga skulder | 421 807 kr | 385 000 kr | 555 000 kr | 550 000 kr | 550 000 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 449 459 kr | 245 100 kr | 307 592 kr | 81 900 kr | 83 260 kr | 82 422 kr | 51 900 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Ravund AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →