NCO konsult och montage AB, nyckeltal och bokslut
559124-7324 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 88 % till 11,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 40 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 87,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 40,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 40,1 % | 43,1 % | 40,1 % | 43,0 % | 33,6 % | 36,3 % | 9,2 % |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 5,1 % | 11,2 % | 6,5 % | 9,0 % | 9,2 % | −0,8 % |
| Vinstmarginal | 14,0 % | 4,8 % | 10,7 % | 5,8 % | 8,5 % | 8,2 % | −1,3 % |
| Kassalikviditet | 1,82 | 1,94 | 2,11 | 2,52 | 2,36 | 2,52 | 1,34 |
| Skuldsättningsgrad | 1,06 | 0,87 | 1,13 | 1,12 | 1,68 | 1,71 | 9,88 |
| Avkastning eget kapital | 116,7 % | 51,7 % | 71,7 % | 41,8 % | 116,9 % | 93,2 % | −64,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 47,3 % | 23,3 % | 29,9 % | 20,1 % | 41,6 % | 37,9 % | −3,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 790 486 kr | 669 133 kr | 526 539 kr | 571 278 kr | 451 455 kr | 393 795 kr | 520 416 kr |
| Omsättning / anställd | 11 176 822 kr | 5 955 654 kr | 2 751 762 kr | 1 821 767 kr | 2 331 507 kr | 1 351 571 kr | 1 612 874 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 1 574 095 kr | 301 058 kr | 307 661 kr | 118 653 kr | 210 847 kr | 124 379 kr | −12 224 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 2 532 718 kr | 1 105 749 kr | 869 099 kr | 707 527 kr | 690 072 kr | 553 907 kr | 537 259 kr |
| EBITDA | 1 742 232 kr | 436 616 kr | 342 560 kr | 136 249 kr | 238 617 kr | 160 112 kr | 16 843 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 11 176 822 kr | 5 955 654 kr | 2 751 762 kr | 1 821 767 kr | 2 331 507 kr | 1 351 571 kr | 1 612 874 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 227 407 kr | 52 kr | 574 kr | 48 161 kr | 47 kr | 593 kr | 45 kr |
| Personalkostnader | 790 486 kr | 669 133 kr | 526 539 kr | 571 278 kr | 451 455 kr | 393 795 kr | 520 416 kr |
| Av- och nedskrivningar | 168 137 kr | 135 558 kr | 34 899 kr | 17 596 kr | 27 770 kr | 35 733 kr | 29 067 kr |
| Rörelseresultat | 1 574 095 kr | 301 058 kr | 307 661 kr | 118 653 kr | 210 847 kr | 124 379 kr | −12 224 kr |
| Räntekostnader | 18 036 kr | 13 862 kr | 12 328 kr | 12 442 kr | 11 691 kr | 13 297 kr | 8 652 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 560 432 kr | 287 198 kr | 295 354 kr | 106 211 kr | 199 155 kr | 111 082 kr | −20 876 kr |
| Skatt | 257 195 kr | 40 073 kr | 39 640 kr | 22 635 kr | 32 975 kr | 18 836 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 969 279 kr | 143 477 kr | 158 192 kr | 83 576 kr | 120 148 kr | 86 915 kr | −20 876 kr |
| Utdelning (beslutad) | 300 000 kr | 187 500 kr | 0 kr | , | , | 69 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 187 500 kr | , | , | , | 69 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 3 334 941 kr | 1 290 457 kr | 1 028 352 kr | 590 968 kr | 507 135 kr | 328 033 kr | 351 440 kr |
| Anläggningstillgångar | 808 466 kr | 476 406 kr | 183 964 kr | 80 252 kr | 26 668 kr | 54 438 kr | 50 171 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 526 475 kr | 814 051 kr | 844 388 kr | 510 716 kr | 480 467 kr | 273 595 kr | 301 269 kr |
| Varulager | 108 391 kr | 38 000 kr | 32 500 kr | , | , | , | , |
| Kassa och bank | 1 261 831 kr | 339 694 kr | 273 756 kr | 150 139 kr | 402 271 kr | 97 993 kr | 137 289 kr |
| Eget kapital | 1 337 388 kr | 555 609 kr | 412 132 kr | 253 940 kr | 170 364 kr | 119 216 kr | 32 301 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 318 109 kr | 362 132 kr | 203 940 kr | 120 364 kr | −69 000 kr | −17 699 kr | 3 177 kr |
| Långfristiga skulder | 82 893 kr | 82 856 kr | 82 908 kr | 82 693 kr | 81 489 kr | 95 000 kr | 95 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 328 168 kr | 399 458 kr | 384 426 kr | 202 971 kr | 203 918 kr | 108 486 kr | 224 139 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför NCO konsult och montage AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →