Mäklarbyrån Kraft & co AB, nyckeltal och bokslut
559109-7703 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 5 % till 2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 34 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 33,9 % | 31,0 % | 30,6 % | 33,8 % | 34,4 % | 29,3 % | 24,6 % |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 4,3 % | 2,2 % | 16,6 % | 7,3 % | 15,1 % | 21,9 % |
| Vinstmarginal | 2,8 % | 2,7 % | 1,3 % | 16,3 % | 10,6 % | 14,6 % | 21,9 % |
| Kassalikviditet | 0,62 | 0,60 | 0,50 | 1,04 | 0,62 | 0,20 | 0,42 |
| Skuldsättningsgrad | 1,95 | 2,22 | 2,27 | 1,71 | 1,64 | 1,64 | 2,28 |
| Avkastning eget kapital | 10,4 % | 10,1 % | 6,2 % | 77,8 % | 41,6 % | 90,2 % | 148,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,5 % | 5,6 % | 3,2 % | 26,8 % | 14,9 % | 27,4 % | 36,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 839 314 kr | 829 379 kr | 507 482 kr | 560 253 kr | 554 834 kr | 437 347 kr | 486 295 kr |
| Omsättning / anställd | 1 994 537 kr | 1 894 224 kr | 1 121 391 kr | 1 688 613 kr | 1 325 989 kr | 1 467 847 kr | 1 577 220 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 84 112 kr | 82 288 kr | 24 734 kr | 280 421 kr | 97 429 kr | 222 217 kr | 345 956 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 923 426 kr | 911 667 kr | 532 216 kr | 877 808 kr | 689 397 kr | 696 698 kr | 869 385 kr |
| EBITDA | 84 112 kr | 82 288 kr | 49 468 kr | 635 110 kr | 269 126 kr | 518 703 kr | 766 180 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 994 537 kr | 1 894 224 kr | 2 242 782 kr | 3 377 225 kr | 2 651 978 kr | 2 935 693 kr | 3 154 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 2 605 kr | 23 927 kr | 3 377 225 kr | 2 651 978 kr | 2 935 693 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 839 314 kr | 829 379 kr | 1 014 963 kr | 1 120 505 kr | 1 109 668 kr | 874 693 kr | 972 590 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 74 269 kr | 74 269 kr | 74 269 kr | 74 269 kr |
| Rörelseresultat | 84 112 kr | 82 288 kr | 49 468 kr | 560 841 kr | 194 857 kr | 444 434 kr | 691 911 kr |
| Räntekostnader | 31 432 kr | 40 667 kr | 20 408 kr | 10 197 kr | 10 737 kr | 16 122 kr | 64 kr |
| Resultat efter fin. poster | 56 783 kr | 51 271 kr | 29 236 kr | 550 690 kr | 281 734 kr | 428 312 kr | 691 847 kr |
| Skatt | 16 199 kr | 12 269 kr | 47 946 kr | 120 483 kr | 83 020 kr | 95 319 kr | 114 924 kr |
| Årets resultat | 40 584 kr | 39 003 kr | 160 290 kr | 430 207 kr | 387 714 kr | 332 993 kr | 397 923 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 400 000 kr | 400 000 kr | 185 000 kr | 325 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 400 000 kr | 400 000 kr | 185 000 kr | 325 000 kr | 450 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 615 413 kr | 1 634 258 kr | 1 530 127 kr | 2 095 261 kr | 1 969 125 kr | 1 621 994 kr | 1 900 774 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 200 000 kr | 1 274 269 kr | 1 464 028 kr | 1 451 384 kr |
| Omsättningstillgångar | 415 413 kr | 434 258 kr | 330 127 kr | 895 261 kr | 694 856 kr | 157 966 kr | 449 390 kr |
| Kassa och bank | 346 136 kr | 389 706 kr | 262 683 kr | 862 125 kr | 646 225 kr | 139 646 kr | 428 554 kr |
| Eget kapital | 547 442 kr | 506 858 kr | 467 855 kr | 707 565 kr | 677 358 kr | 474 644 kr | 466 651 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 456 858 kr | 417 855 kr | 257 565 kr | 227 358 kr | 239 644 kr | 91 651 kr | 18 728 kr |
| Långfristiga skulder | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 350 000 kr | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 667 971 kr | 727 400 kr | 662 272 kr | 858 696 kr | 1 112 767 kr | 779 350 kr | 1 066 123 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mäklarbyrån Kraft & co AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →