Smedmans Fastighetsbyrå AB, nyckeltal och bokslut
559106-5106 · Aktiebolag · Falun · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 6 % till 2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 54 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 5,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 53,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 53,9 % | 49,2 % | 63,0 % | 65,5 % | 44,1 % | 35,7 % | 39,4 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 0,6 % | −9,2 % | −37,2 % | 34,4 % | 20,0 % | 12,4 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 0,6 % | −9,4 % | −37,3 % | 34,3 % | 20,0 % | 12,3 % |
| Kassalikviditet | 2,14 | 1,89 | 2,54 | 2,67 | 2,66 | 1,42 | 1,86 |
| Skuldsättningsgrad | 0,85 | 1,03 | 0,59 | 0,53 | 0,80 | 1,55 | 1,36 |
| Avkastning eget kapital | 11,4 % | 1,7 % | −23,7 % | −79,7 % | 146,1 % | 73,0 % | 95,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,2 % | 0,9 % | −14,6 % | −52,1 % | 64,7 % | 26,1 % | 37,7 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 656 282 kr | 684 663 kr | 658 244 kr | 663 119 kr | 348 182 kr | 537 274 kr |
| Omsättning / anställd | , | 958 505 kr | 854 129 kr | 898 670 kr | 2 195 290 kr | 945 791 kr | 1 105 079 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 5 365 kr | −78 977 kr | −334 160 kr | 755 927 kr | 189 038 kr | 136 623 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 681 150 kr | 623 686 kr | 342 084 kr | 1 440 297 kr | 553 220 kr | 673 897 kr |
| EBITDA | 125 304 kr | 49 736 kr | −121 954 kr | −632 320 kr | 1 554 355 kr | 410 075 kr | 273 246 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 025 460 kr | 1 917 009 kr | 1 708 258 kr | 1 797 340 kr | 4 390 579 kr | 1 891 582 kr | 2 210 158 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 222 932 kr | 230 891 kr | 231 679 kr | 233 888 kr | 94 952 kr | 1 891 582 kr | 2 210 158 kr |
| Personalkostnader | 1 391 768 kr | 1 312 563 kr | 1 369 326 kr | 1 316 488 kr | 1 326 238 kr | 696 364 kr | 1 074 547 kr |
| Av- och nedskrivningar | 36 014 kr | 39 007 kr | 36 000 kr | 36 000 kr | 42 501 kr | 32 000 kr | , |
| Rörelseresultat | 89 290 kr | 10 729 kr | −157 954 kr | −668 320 kr | 1 511 854 kr | 378 075 kr | 273 246 kr |
| Räntekostnader | 1 313 kr | 1 007 kr | 3 593 kr | 1 952 kr | 5 461 kr | 233 kr | 736 kr |
| Resultat efter fin. poster | 88 612 kr | 11 757 kr | −160 908 kr | −670 237 kr | 1 506 393 kr | 378 097 kr | 272 537 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 243 172 kr | 66 277 kr | 49 919 kr |
| Årets resultat | 88 612 kr | 11 757 kr | −160 908 kr | −190 237 kr | 913 221 kr | 231 821 kr | 172 618 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 400 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 400 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 446 361 kr | 1 404 795 kr | 1 079 493 kr | 1 283 796 kr | 2 336 402 kr | 1 449 637 kr | 725 303 kr |
| Anläggningstillgångar | 21 048 kr | 57 062 kr | 66 000 kr | 102 000 kr | 138 000 kr | 308 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 425 313 kr | 1 347 733 kr | 1 013 493 kr | 1 181 796 kr | 2 198 402 kr | 1 141 637 kr | 725 303 kr |
| Kassa och bank | 1 100 176 kr | 1 123 009 kr | 865 921 kr | 723 819 kr | 2 029 025 kr | 888 429 kr | 355 442 kr |
| Eget kapital | 780 210 kr | 691 598 kr | 679 840 kr | 840 749 kr | 1 030 985 kr | 517 764 kr | 285 943 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 641 598 kr | 629 840 kr | 790 748 kr | 980 985 kr | 67 764 kr | 235 943 kr | 63 325 kr |
| Kortfristiga skulder | 666 151 kr | 713 197 kr | 399 653 kr | 443 047 kr | 825 416 kr | 801 872 kr | 389 360 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Smedmans Fastighetsbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →