Footwear Ystad AB, nyckeltal och bokslut
559097-8317 · Aktiebolag · SNI 47721 Detaljhandel med skodon
Omsättningen minskade 4 % till 4,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 49 %.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 48,6 % | 44,2 % | 42,5 % | 36,2 % |
| Rörelsemarginal | 0,5 % | 0,1 % | 1,9 % | 5,5 % |
| Vinstmarginal | 0,6 % | 0,1 % | 1,8 % | 5,4 % |
| Kassalikviditet | 0,44 | 0,49 | 0,72 | 0,74 |
| Skuldsättningsgrad | 0,93 | 1,07 | 1,08 | 1,40 |
| Avkastning eget kapital | 3,4 % | 0,8 % | 12,9 % | 44,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,9 % | 0,5 % | 5,9 % | 16,5 % |
| EBITDA | 21 072 kr | 11 819 kr | 93 808 kr | 255 920 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 4 278 220 kr | 4 459 398 kr | 4 617 430 kr | 4 518 335 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 285 312 kr | 0 kr | 19 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 146 736 kr | 1 235 022 kr | 1 199 676 kr | 1 185 573 kr |
| Av- och nedskrivningar | 299 kr | 5 943 kr | 5 943 kr | 5 943 kr |
| Rörelseresultat | 20 773 kr | 5 876 kr | 87 865 kr | 249 977 kr |
| Räntekostnader | 3 456 kr | 1 507 kr | 5 830 kr | 4 945 kr |
| Resultat efter fin. poster | 24 173 kr | 5 347 kr | 81 616 kr | 245 997 kr |
| Skatt | 17 349 kr | 19 675 kr | 24 252 kr | 54 316 kr |
| Årets resultat | 47 123 kr | 31 782 kr | 83 907 kr | 200 481 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 1 467 986 kr | 1 507 938 kr | 1 493 950 kr | 1 521 366 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 299 kr | 6 242 kr | 12 185 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 467 986 kr | 1 507 639 kr | 1 487 708 kr | 1 509 181 kr |
| Varulager | 1 217 283 kr | 1 210 191 kr | 1 072 019 kr | 1 024 241 kr |
| Kassa och bank | 172 523 kr | 208 384 kr | 341 301 kr | 461 827 kr |
| Eget kapital | 713 753 kr | 666 629 kr | 634 847 kr | 550 940 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 616 630 kr | 584 847 kr | 500 940 kr | 300 459 kr |
| Långfristiga skulder | 99 670 kr | 101 245 kr | 104 479 kr | 112 020 kr |
| Kortfristiga skulder | 567 563 kr | 612 765 kr | 581 215 kr | 658 454 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Footwear Ystad AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →