Madros invest AB, nyckeltal och bokslut
559092-0681 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 5 % till 3,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 56 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 7,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 56,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 56,3 % | 21,7 % | 38,9 % | 100,0 % |
| Rörelsemarginal | 7,1 % | 15,0 % | 3,6 % | , |
| Vinstmarginal | 7,1 % | 15,1 % | 3,6 % | , |
| Kassalikviditet | 3,77 | 1,34 | 1,98 | , |
| Skuldsättningsgrad | 0,47 | 3,43 | 1,30 | 0,00 |
| Avkastning eget kapital | 80,3 % | 97,8 % | 19,5 % | 0,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 45,5 % | 21,2 % | 7,6 % | 0,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 914 089 kr | 626 736 kr | 533 597 kr | , |
| Omsättning / anställd | 3 055 780 kr | 2 915 926 kr | 1 630 932 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | 217 148 kr | 438 270 kr | 58 660 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 131 237 kr | 1 065 006 kr | 592 257 kr | , |
| EBITDA | 217 148 kr | 438 270 kr | 58 660 kr | 0 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 3 055 780 kr | 2 915 926 kr | 1 630 932 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 055 780 kr | 2 915 926 kr | 1 630 932 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 914 089 kr | 626 736 kr | 533 597 kr | , |
| Rörelseresultat | 217 148 kr | 438 270 kr | 58 660 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 1 425 kr | 116 kr | 65 kr | , |
| Resultat efter fin. poster | 216 141 kr | 438 940 kr | 58 611 kr | 0 kr |
| Skatt | 45 641 kr | 90 815 kr | 12 412 kr | , |
| Årets resultat | 170 500 kr | 348 125 kr | 46 199 kr | , |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 350 000 kr | 200 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 350 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 478 556 kr | 2 070 684 kr | 772 638 kr | 50 000 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 478 556 kr | 2 070 684 kr | 772 638 kr | 50 000 kr |
| Kassa och bank | 255 034 kr | 1 667 119 kr | 461 917 kr | 50 000 kr |
| Eget kapital | 269 334 kr | 448 834 kr | 300 709 kr | 50 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 48 834 kr | 50 709 kr | 204 510 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 127 100 kr | 1 539 728 kr | 389 807 kr | , |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Madros invest AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →