Lyckbackes Begravningsbyrå AB, nyckeltal och bokslut
559059-1383 · Aktiebolag · Tingsryd · SNI 96300 Begravningsverksamhet
Omsättningen växte 21 % till 3,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 6 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 21,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 6,1 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 6,1 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 6,1 % | −11,8 % | 12,5 % | 29,7 % | −19,6 % | 17,0 % |
| Rörelsemarginal | 5,0 % | −9,3 % | −4,7 % | 9,2 % | −6,6 % | −1,5 % |
| Vinstmarginal | 3,8 % | −11,0 % | −5,8 % | 7,9 % | −7,2 % | −2,2 % |
| Kassalikviditet | 0,97 | 0,91 | 1,48 | 1,56 | 0,76 | 1,16 |
| Skuldsättningsgrad | 15,33 | −9,50 | 6,94 | 2,09 | −6,09 | 4,89 |
| Avkastning eget kapital | 249,6 % | 356,6 % | −146,0 % | 73,7 % | 242,1 % | −59,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 19,9 % | −35,6 % | −14,7 % | 25,5 % | −43,6 % | −6,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 482 134 kr | 516 405 kr | 566 833 kr | 326 722 kr | 549 013 kr | 502 797 kr |
| Omsättning / anställd | 1 642 424 kr | 1 354 874 kr | 1 663 253 kr | 1 392 426 kr | 1 462 333 kr | 1 652 694 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 81 649 kr | −126 184 kr | −77 893 kr | 128 329 kr | −96 714 kr | −24 659 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 574 783 kr | 409 222 kr | 528 865 kr | 511 591 kr | 505 530 kr | 557 180 kr |
| EBITDA | 185 298 kr | −214 367 kr | −75 935 kr | 369 738 kr | −86 965 kr | 108 766 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 284 848 kr | 2 709 747 kr | 3 326 506 kr | 2 784 852 kr | 2 924 666 kr | 3 305 387 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 208 kr | 48 kr | 21 673 kr | 65 241 kr | 9 652 kr | 10 570 kr |
| Personalkostnader | 964 267 kr | 1 032 810 kr | 1 133 665 kr | 653 443 kr | 1 098 025 kr | 1 005 594 kr |
| Av- och nedskrivningar | 22 000 kr | 38 000 kr | 79 850 kr | 113 080 kr | 106 463 kr | 158 083 kr |
| Rörelseresultat | 163 298 kr | −252 367 kr | −155 785 kr | 256 658 kr | −193 428 kr | −49 317 kr |
| Räntekostnader | 37 629 kr | 45 352 kr | 37 379 kr | 36 568 kr | 17 564 kr | 24 280 kr |
| Resultat efter fin. poster | 125 781 kr | −297 399 kr | −192 876 kr | 220 111 kr | −210 992 kr | −73 597 kr |
| Skatt | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | 125 781 kr | −289 397 kr | −116 398 kr | 135 631 kr | −210 992 kr | −29 040 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 822 814 kr | 708 490 kr | 1 056 438 kr | 1 006 632 kr | 443 527 kr | 730 101 kr |
| Anläggningstillgångar | 169 874 kr | 191 874 kr | 229 874 kr | 309 724 kr | 54 997 kr | 161 460 kr |
| Omsättningstillgångar | 652 940 kr | 516 616 kr | 826 564 kr | 696 908 kr | 388 530 kr | 568 641 kr |
| Varulager | 139 437 kr | 118 777 kr | 103 754 kr | 91 135 kr | 84 314 kr | 78 780 kr |
| Kassa och bank | 2 209 kr | 2 209 kr | 1 802 kr | 82 345 kr | 2 000 kr | , |
| Eget kapital | 50 383 kr | −83 397 kr | 132 100 kr | 298 498 kr | −87 133 kr | 123 859 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | −125 398 kr | 156 000 kr | 198 498 kr | −137 133 kr | 73 859 kr | 102 899 kr |
| Långfristiga skulder | 242 847 kr | 355 411 kr | 428 064 kr | 234 318 kr | 127 837 kr | 185 758 kr |
| Kortfristiga skulder | 529 584 kr | 436 476 kr | 488 272 kr | 389 336 kr | 402 823 kr | 420 484 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lyckbackes Begravningsbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →