Stillhetens Begravningsbyrå AB, nyckeltal och bokslut
559057-9529 · Aktiebolag · Kista · SNI 96300 Begravningsverksamhet
Omsättningen minskade 9 % till 2,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 33 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 8,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 32,6 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 32,6 % | 29,5 % | 34,5 % | 24,3 % | 39,6 % | 40,6 % |
| Rörelsemarginal | −0,8 % | −4,3 % | 7,8 % | −5,4 % | 3,9 % | 6,7 % |
| Vinstmarginal | −0,9 % | −4,4 % | 7,6 % | −5,6 % | 3,8 % | 6,6 % |
| Kassalikviditet | 1,46 | 1,39 | 1,48 | 1,23 | 2,01 | 1,67 |
| Skuldsättningsgrad | 2,07 | 2,39 | 1,90 | 3,11 | 1,53 | 1,46 |
| Avkastning eget kapital | −7,8 % | −39,8 % | 51,6 % | −62,0 % | 24,6 % | 51,9 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,3 % | −11,2 % | 18,3 % | −14,5 % | 9,9 % | 21,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 969 472 kr | 593 555 kr | 587 061 kr | 567 262 kr | 453 003 kr | 300 509 kr |
| Omsättning / anställd | 2 466 339 kr | 2 705 778 kr | 2 881 898 kr | 2 440 402 kr | 2 339 886 kr | 1 169 390 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −20 270 kr | −115 240 kr | 223 754 kr | −132 286 kr | 90 109 kr | 77 873 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 964 284 kr | 525 244 kr | 857 744 kr | 453 898 kr | 546 952 kr | 380 302 kr |
| EBITDA | −5 188 kr | −68 311 kr | 270 683 kr | −113 364 kr | 93 949 kr | 159 585 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 466 339 kr | 2 705 778 kr | 2 881 898 kr | 2 440 402 kr | 2 339 886 kr | 2 338 780 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 190 366 kr | 622 kr | 2 881 898 kr | 2 440 402 kr | 2 339 886 kr | 2 338 780 kr |
| Personalkostnader | 969 472 kr | 593 555 kr | 587 061 kr | 567 262 kr | 453 003 kr | 601 018 kr |
| Av- och nedskrivningar | 15 082 kr | 46 929 kr | 46 929 kr | 18 922 kr | 3 840 kr | 3 840 kr |
| Rörelseresultat | −20 270 kr | −115 240 kr | 223 754 kr | −132 286 kr | 90 109 kr | 155 745 kr |
| Räntekostnader | 2 177 kr | 5 354 kr | 5 499 kr | 5 177 kr | 1 700 kr | 511 kr |
| Resultat efter fin. poster | −21 881 kr | −120 359 kr | 218 255 kr | −137 463 kr | 88 409 kr | 155 234 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 17 361 kr | 0 kr | 28 098 kr | 33 311 kr |
| Årets resultat | −21 881 kr | −120 359 kr | 200 894 kr | −137 463 kr | 60 311 kr | 121 923 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 861 630 kr | 1 025 081 kr | 1 224 873 kr | 912 435 kr | 907 774 kr | 735 805 kr |
| Anläggningstillgångar | 15 083 kr | 125 704 kr | 172 633 kr | 60 330 kr | 3 840 kr | 7 680 kr |
| Omsättningstillgångar | 846 547 kr | 899 377 kr | 1 052 240 kr | 852 105 kr | 903 934 kr | 728 125 kr |
| Kassa och bank | 496 803 kr | 515 787 kr | 566 419 kr | 598 157 kr | 593 817 kr | 380 107 kr |
| Eget kapital | 280 504 kr | 302 385 kr | 422 744 kr | 221 850 kr | 359 313 kr | 299 002 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 252 385 kr | 372 744 kr | 171 850 kr | 309 313 kr | 249 002 kr | 127 079 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 77 049 kr | 91 343 kr | 0 kr | 99 244 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 581 126 kr | 645 647 kr | 710 786 kr | 690 585 kr | 449 217 kr | 436 803 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stillhetens Begravningsbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →