Fastighetsförmedling i Falun AB, nyckeltal och bokslut
559049-5775 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 9 % till 1,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 86 %, 1 anställda i snitt.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 86,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 86,1 % | 95,4 % | 107,8 % | 99,5 % | 88,5 % | 84,6 % | 104,3 % | 143,2 % | 103,1 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 9,1 % | 4,4 % | 1,6 % | 17,3 % | 11,0 % | 9,1 % | 12,0 % | 14,8 % |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 9,0 % | 4,3 % | 1,4 % | 17,3 % | 10,9 % | 9,0 % | 12,0 % | 14,7 % |
| Kassalikviditet | 6,33 | 21,66 | 12,83 | 186,92 | 8,72 | 6,49 | 23,11 | 2,32 | 32,01 |
| Skuldsättningsgrad | 0,16 | 0,05 | 0,07 | 0,01 | 0,13 | 0,18 | 0,04 | 0,30 | 0,03 |
| Avkastning eget kapital | 9,4 % | 13,6 % | 7,6 % | 3,0 % | 45,3 % | 26,4 % | 25,1 % | 29,9 % | 52,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,3 % | 13,0 % | 8,4 % | 3,2 % | 40,3 % | 22,4 % | 26,3 % | 42,9 % | 54,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 812 751 kr | , | , | , | , | , | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 1 669 070 kr | , | , | , | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 100 002 kr | , | , | , | , | , | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 912 753 kr | , | , | , | , | , | , | , | , |
| EBITDA | 100 002 kr | 139 142 kr | 64 850 kr | 25 636 kr | 344 619 kr | 128 786 kr | 98 658 kr | 100 661 kr | 124 528 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 1 669 070 kr | 1 534 141 kr | 1 468 899 kr | 1 652 715 kr | 1 987 937 kr | 1 174 930 kr | 1 090 118 kr | 838 801 kr | 839 802 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 92 191 kr | 92 632 kr | 68 434 kr | 88 155 kr | 1 987 937 kr | 0 kr | 14 404 kr | 0 kr | 5 892 kr |
| Personalkostnader | 812 751 kr | 780 325 kr | 802 765 kr | 916 818 kr | 889 868 kr | 558 005 kr | 542 559 kr | 373 510 kr | 295 268 kr |
| Rörelseresultat | 100 002 kr | 139 142 kr | 64 850 kr | 25 636 kr | 344 619 kr | 128 786 kr | 98 658 kr | 100 661 kr | 124 528 kr |
| Räntekostnader | 2 123 kr | 489 kr | 1 472 kr | 1 909 kr | 1 157 kr | 655 kr | 307 kr | 297 kr | 1 087 kr |
| Resultat efter fin. poster | 102 689 kr | 138 692 kr | 63 378 kr | 23 469 kr | 343 462 kr | 128 139 kr | 98 331 kr | 100 364 kr | 123 441 kr |
| Skatt | 28 127 kr | 28 750 kr | 13 784 kr | 4 884 kr | 71 622 kr | 30 385 kr | 21 042 kr | 0 kr | 27 157 kr |
| Årets resultat | 74 562 kr | 167 442 kr | 49 594 kr | 18 828 kr | 271 840 kr | 97 754 kr | 0 kr | 100 364 kr | 96 284 kr |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 1 269 242 kr | 1 067 046 kr | 771 340 kr | 780 943 kr | 856 088 kr | 574 619 kr | 374 776 kr | 234 704 kr | 228 538 kr |
| Anläggningstillgångar | 150 000 kr | 4 683 kr | 2 834 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 119 242 kr | 1 062 363 kr | 768 506 kr | 780 943 kr | 856 088 kr | 574 619 kr | 374 776 kr | 234 704 kr | 228 538 kr |
| Kassa och bank | 1 048 411 kr | 968 326 kr | 773 930 kr | 716 097 kr | 845 325 kr | 536 477 kr | 365 097 kr | 225 017 kr | 178 974 kr |
| Eget kapital | 1 092 564 kr | 1 018 001 kr | 831 243 kr | 776 765 kr | 757 938 kr | 486 098 kr | 390 995 kr | 336 042 kr | 235 678 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 968 002 kr | 800 559 kr | 731 649 kr | 707 937 kr | 436 098 kr | 338 344 kr | 340 995 kr | 89 395 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 176 678 kr | 49 045 kr | 59 903 kr | 4 178 kr | 98 150 kr | 88 521 kr | 16 219 kr | 101 338 kr | 7 140 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | , | , | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fastighetsförmedling i Falun AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →