Promittere Redovisning AB, nyckeltal och bokslut
559036-0268 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 11 % till 561 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -5 %, soliditeten 39 %.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 10,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -4,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 94,7 % till 38,8 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 38,8 % | 94,7 % | 52,4 % | 60,8 % | 65,2 % | 18,9 % | 3,4 % | 26,5 % | 25,7 % |
| Rörelsemarginal | −4,5 % | −7,8 % | 6,3 % | 7,5 % | 18,5 % | 13,0 % | −10,0 % | 16,2 % | −14,1 % |
| Vinstmarginal | −4,5 % | −7,5 % | 7,6 % | 7,5 % | 19,3 % | 12,7 % | −11,2 % | 14,7 % | −13,9 % |
| Kassalikviditet | 1,63 | 31,67 | 4,10 | 6,01 | 8,90 | 0,88 | 0,91 | 2,15 | 4,40 |
| Skuldsättningsgrad | 1,58 | 0,03 | 0,46 | 0,27 | 0,17 | 3,98 | 28,16 | 2,74 | 2,90 |
| Avkastning eget kapital | −39,7 % | −44,3 % | 38,5 % | 29,9 % | 92,2 % | 137,5 % | −705,6 % | 32,6 % | −34,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −15,4 % | −41,9 % | 20,2 % | 18,2 % | 61,4 % | 29,0 % | −17,6 % | 11,4 % | −6,1 % |
| EBITDA | −25 498 kr | −38 538 kr | 29 223 kr | 25 709 kr | 61 203 kr | 44 211 kr | −24 713 kr | 35 095 kr | −25 057 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 560 740 kr | 506 786 kr | 443 337 kr | 329 187 kr | 325 038 kr | 332 762 kr | 246 816 kr | 217 201 kr | 177 640 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 560 740 kr | 506 786 kr | 443 337 kr | 329 187 kr | 325 038 kr | 332 762 kr | 0 kr | 3 kr | 177 640 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | , | 0 kr | 674 kr | , | , |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 1 078 kr | 1 078 kr | 1 078 kr | 1 078 kr | 1 078 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | −25 498 kr | −39 616 kr | 28 145 kr | 24 631 kr | 60 125 kr | 43 133 kr | −24 713 kr | 35 095 kr | −25 057 kr |
| Räntekostnader | , | 0 kr | 39 kr | 21 kr | 1 447 kr | 4 947 kr | 7 554 kr | 10 137 kr | 7 495 kr |
| Resultat efter fin. poster | −25 122 kr | −38 260 kr | 33 711 kr | 24 620 kr | 62 678 kr | 42 186 kr | −27 753 kr | 31 842 kr | −24 645 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 5 403 kr | 4 274 kr | 9 762 kr | 6 036 kr | 0 kr | 2 626 kr | , |
| Årets resultat | −23 122 kr | −1 260 kr | 20 308 kr | 14 346 kr | 37 321 kr | 26 745 kr | −23 773 kr | 25 236 kr | −24 645 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 18 000 kr | 15 000 kr | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | 15 000 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 163 198 kr | 91 275 kr | 167 132 kr | 135 529 kr | 104 363 kr | 162 303 kr | 114 679 kr | 368 949 kr | 282 471 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 1 078 kr | 2 156 kr | 3 234 kr | 54 312 kr | 55 390 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 163 198 kr | 91 275 kr | 166 054 kr | 133 373 kr | 101 129 kr | 107 991 kr | 59 289 kr | 368 949 kr | 282 471 kr |
| Kassa och bank | 24 351 kr | 10 688 kr | 77 712 kr | 26 048 kr | 74 393 kr | 34 555 kr | 15 750 kr | 105 748 kr | 146 390 kr |
| Eget kapital | 63 272 kr | 86 393 kr | 87 653 kr | 82 346 kr | 67 999 kr | 30 678 kr | 3 933 kr | 97 705 kr | 72 469 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 36 394 kr | 37 653 kr | 17 345 kr | 18 000 kr | −19 322 kr | −46 067 kr | −22 294 kr | 22 469 kr | 47 114 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | 0 kr | 45 833 kr | 95 833 kr | 145 833 kr |
| Kortfristiga skulder | 99 926 kr | 2 882 kr | 40 479 kr | 22 183 kr | 11 364 kr | 122 220 kr | 64 913 kr | 171 431 kr | 64 169 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | 0 | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Promittere Redovisning AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →