Firfas Construction AB, nyckeltal och bokslut
559035-4998 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 6 % till 30,9 mkr 2024. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 13 %, 44 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 6,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 13,2 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Senaste digitala bokslutet avser 2024-12-31. Bolaget kan ha lämnat in på papper.
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 13,2 % | 13,1 % | 15,4 % | 19,4 % |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | 2,2 % | −0,1 % | 0,6 % |
| Vinstmarginal | 1,3 % | 2,0 % | −0,4 % | 0,2 % |
| Kassalikviditet | 0,85 | 0,92 | 0,76 | 0,73 |
| Skuldsättningsgrad | 6,60 | 6,61 | 5,51 | 4,15 |
| Avkastning eget kapital | 38,2 % | 45,8 % | −10,8 % | 3,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,5 % | 6,7 % | −0,3 % | 2,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 301 896 kr | 269 497 kr | 220 929 kr | 320 512 kr |
| Omsättning / anställd | 701 727 kr | 744 156 kr | 668 287 kr | 1 729 791 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 12 181 kr | 16 129 kr | −523 kr | 11 072 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 315 457 kr | 286 942 kr | 221 833 kr | 334 289 kr |
| EBITDA | 596 648 kr | 680 378 kr | 28 956 kr | 110 217 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 30 875 997 kr | 29 022 099 kr | 21 385 189 kr | 13 838 325 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 871 959 kr | 2 841 kr | 9 642 kr | 645 234 kr |
| Personalkostnader | 13 283 441 kr | 10 510 369 kr | 7 069 713 kr | 2 564 092 kr |
| Av- och nedskrivningar | 60 692 kr | 51 342 kr | 45 692 kr | 21 638 kr |
| Rörelseresultat | 535 956 kr | 629 036 kr | −16 736 kr | 88 579 kr |
| Räntekostnader | 117 811 kr | 68 967 kr | 70 298 kr | 62 785 kr |
| Resultat efter fin. poster | 416 496 kr | 576 476 kr | −87 026 kr | 25 794 kr |
| Skatt | 104 726 kr | 125 428 kr | 0 kr | 14 044 kr |
| Årets resultat | 311 770 kr | 451 048 kr | −87 026 kr | 11 750 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 480 000 kr | 0 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 480 000 kr | , | 350 000 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 8 278 285 kr | 9 567 323 kr | 5 252 217 kr | 4 479 723 kr |
| Anläggningstillgångar | 2 331 719 kr | 2 365 011 kr | 2 359 491 kr | 2 233 551 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 946 566 kr | 7 202 312 kr | 2 892 726 kr | 2 246 172 kr |
| Varulager | 18 196 kr | 9 924 kr | 12 355 kr | 14 581 kr |
| Kassa och bank | 24 256 kr | 52 549 kr | 80 535 kr | 66 891 kr |
| Eget kapital | 1 089 459 kr | 1 257 690 kr | 806 642 kr | 869 243 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 727 689 kr | 756 642 kr | 843 668 kr | 807 494 kr |
| Långfristiga skulder | 199 638 kr | 502 431 kr | 653 176 kr | 550 263 kr |
| Kortfristiga skulder | 6 989 188 kr | 7 807 202 kr | 3 792 399 kr | 3 060 217 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 44 | 39 | 32 | 8 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Firfas Construction AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →