Försäkringsstrategerna i Stockholm AB, nyckeltal och bokslut
559029-9524 · Aktiebolag · SNI 66290 Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Omsättningen minskade 0 % till 1,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 9 %, soliditeten 21 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 0,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 9,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 21,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 21,0 % | 35,7 % | 42,2 % | 54,8 % | 67,0 % | 40,5 % | 58,1 % |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 33,9 % | 53,6 % | 66,0 % | −37,2 % | 52,2 % | 74,4 % |
| Vinstmarginal | 8,8 % | 33,5 % | 53,5 % | 66,2 % | −37,4 % | 52,2 % | 75,8 % |
| Kassalikviditet | 2,14 | 4,01 | 3,88 | 4,08 | 3,03 | 4,05 | 4,85 |
| Skuldsättningsgrad | 2,02 | 0,63 | 0,56 | 0,45 | 0,49 | 0,61 | 0,36 |
| Avkastning eget kapital | 30,5 % | 78,3 % | 143,2 % | 143,9 % | −46,1 % | 88,0 % | 141,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,7 % | 28,3 % | 60,5 % | 79,1 % | −30,7 % | 35,7 % | 83,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 49 122 kr | 85 886 kr | 65 247 kr | 41 008 kr | 56 107 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | 1 192 687 kr | 1 195 693 kr | 1 562 703 kr | 1 441 691 kr | 325 430 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 108 357 kr | 405 071 kr | 837 045 kr | 952 129 kr | −120 921 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 157 479 kr | 490 957 kr | 902 292 kr | 993 137 kr | −64 814 kr | , | , |
| EBITDA | 108 357 kr | 405 071 kr | 837 045 kr | 952 129 kr | −120 921 kr | 315 057 kr | 824 103 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 192 687 kr | 1 195 693 kr | 1 562 703 kr | 1 441 691 kr | 325 430 kr | 604 053 kr | 1 107 398 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 202 038 kr | 1 562 703 kr | 1 441 691 kr | 0 kr | 8 275 kr | 1 107 398 kr |
| Personalkostnader | 49 122 kr | 85 886 kr | 65 247 kr | 41 008 kr | 56 107 kr | 4 300 kr | 5 283 kr |
| Rörelseresultat | 108 357 kr | 405 071 kr | 837 045 kr | 952 129 kr | −120 921 kr | 315 057 kr | 824 103 kr |
| Räntekostnader | 3 974 kr | 5 001 kr | 1 255 kr | 2 506 kr | 653 kr | 433 kr | 15 457 kr |
| Resultat efter fin. poster | 105 411 kr | 400 182 kr | 835 795 kr | 953 787 kr | −121 574 kr | 315 490 kr | 839 560 kr |
| Skatt | 32 140 kr | 77 317 kr | 140 071 kr | 154 706 kr | 51 685 kr | 58 700 kr | 143 541 kr |
| Årets resultat | 73 271 kr | 197 752 kr | 470 724 kr | 549 081 kr | 135 228 kr | 165 790 kr | 478 532 kr |
| Utdelning (beslutad) | 209 000 kr | 239 000 kr | 270 000 kr | 550 000 kr | 150 000 kr | 230 000 kr | 400 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 239 000 kr | 270 000 kr | 550 000 kr | 150 000 kr | 230 000 kr | 400 000 kr | 150 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 642 375 kr | 1 431 426 kr | 1 382 807 kr | 1 208 861 kr | 393 493 kr | 885 537 kr | 1 020 835 kr |
| Anläggningstillgångar | 149 034 kr | 149 034 kr | 124 234 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 493 341 kr | 1 282 392 kr | 1 258 573 kr | 1 208 861 kr | 393 493 kr | 885 537 kr | 1 020 835 kr |
| Kassa och bank | 1 221 831 kr | 812 259 kr | 1 053 678 kr | 484 662 kr | 102 746 kr | 310 692 kr | 783 886 kr |
| Eget kapital | 345 655 kr | 511 384 kr | 583 632 kr | 662 908 kr | 263 828 kr | 358 600 kr | 592 810 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 222 384 kr | 263 632 kr | 62 908 kr | 63 827 kr | 78 600 kr | 142 810 kr | 64 278 kr |
| Kortfristiga skulder | 696 607 kr | 319 929 kr | 324 175 kr | 295 953 kr | 129 665 kr | 218 450 kr | 210 538 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Försäkringsstrategerna i Stockholm AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →