Cemantech AB, nyckeltal och bokslut
559014-3409 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 68 % till 18,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 52 %, 4 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 68,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,0 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 71,1 % till 52,0 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 52,0 % | 71,1 % | 53,9 % | 57,7 % |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | −0,2 % | 4,1 % | 2,5 % |
| Vinstmarginal | 5,9 % | −0,6 % | 3,9 % | 2,3 % |
| Kassalikviditet | 1,87 | 2,91 | 1,90 | 1,50 |
| Skuldsättningsgrad | 0,80 | 0,35 | 0,77 | 0,70 |
| Avkastning eget kapital | 29,2 % | −2,1 % | 19,9 % | 11,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,7 % | −0,6 % | 11,1 % | 7,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 759 712 kr | 446 632 kr | 564 751 kr | 555 499 kr |
| Omsättning / anställd | 4 538 672 kr | 1 798 462 kr | 2 198 053 kr | 1 977 280 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 276 985 kr | −4 111 kr | 89 939 kr | 49 895 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 048 035 kr | 451 101 kr | 662 041 kr | 609 686 kr |
| EBITDA | 1 153 292 kr | 26 813 kr | 681 028 kr | 379 308 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 18 154 687 kr | 10 790 771 kr | 15 386 371 kr | 13 840 962 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 18 599 491 kr | 0 kr | 1 729 kr | 182 498 kr |
| Personalkostnader | 3 038 847 kr | 2 679 791 kr | 3 953 256 kr | 3 888 492 kr |
| Av- och nedskrivningar | 45 353 kr | 51 478 kr | 51 456 kr | 30 040 kr |
| Rörelseresultat | 1 107 939 kr | −24 665 kr | 629 572 kr | 349 268 kr |
| Räntekostnader | 39 766 kr | 40 700 kr | 24 220 kr | 28 652 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 068 036 kr | −64 951 kr | 605 737 kr | 320 616 kr |
| Skatt | 165 446 kr | 13 155 kr | 96 920 kr | 57 821 kr |
| Årets resultat | 614 132 kr | 0 kr | 352 817 kr | 169 795 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 0 kr | 0 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 800 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 7 043 610 kr | 4 286 055 kr | 5 656 934 kr | 4 671 834 kr |
| Anläggningstillgångar | 176 747 kr | 222 100 kr | 273 578 kr | 325 034 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 866 863 kr | 4 063 955 kr | 5 383 356 kr | 4 346 800 kr |
| Varulager | 1 402 197 kr | 957 393 kr | 1 197 862 kr | 1 516 529 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 670 716 kr | 0 kr | 214 377 kr |
| Eget kapital | 3 663 381 kr | 3 049 249 kr | 3 049 250 kr | 2 696 433 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 999 249 kr | 2 999 250 kr | 2 646 433 kr | 2 476 638 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 159 317 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 2 920 877 kr | 1 065 912 kr | 2 199 367 kr | 1 882 401 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 4 | 6 | 7 | 7 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Cemantech AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →