J Danielsson Fastighetsförmedling AB, nyckeltal och bokslut
556994-2278 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 30 % till 794 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -22 %, soliditeten 84 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 30,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -21,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 84,4 % | 82,9 % | 86,3 % | 71,2 % | 59,1 % | 62,7 % | 52,7 % |
| Rörelsemarginal | −21,5 % | 2,3 % | −35,8 % | 6,8 % | 18,5 % | 40,0 % | 28,6 % |
| Vinstmarginal | −21,6 % | 2,2 % | −35,6 % | 6,6 % | 18,4 % | 39,9 % | 28,5 % |
| Kassalikviditet | 6,33 | 5,72 | 7,04 | 6,86 | 3,41 | 3,49 | 3,03 |
| Skuldsättningsgrad | 0,18 | 0,21 | 0,16 | 0,20 | 0,50 | 0,46 | 0,63 |
| Avkastning eget kapital | −20,7 % | 2,5 % | −26,7 % | 8,4 % | 31,7 % | 62,4 % | 75,1 % |
| Avkastning totalt kapital | −17,3 % | 2,2 % | −22,9 % | 6,1 % | 18,9 % | 39,2 % | 39,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 617 871 kr | 701 936 kr | 636 278 kr | 713 077 kr | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 793 597 kr | 1 141 238 kr | 730 470 kr | 1 292 379 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | −170 709 kr | 25 856 kr | −261 794 kr | 87 802 kr | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 461 083 kr | 741 713 kr | 388 405 kr | 814 800 kr | , | , | , |
| EBITDA | −156 788 kr | 39 777 kr | −247 873 kr | 101 723 kr | 310 429 kr | 496 298 kr | 306 021 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 793 597 kr | 1 141 238 kr | 730 470 kr | 1 292 379 kr | 1 674 544 kr | 1 241 157 kr | 1 071 255 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 793 597 kr | 1 141 238 kr | 730 470 kr | 1 292 379 kr | 0 kr | 208 243 kr | 233 734 kr |
| Personalkostnader | 617 871 kr | 701 936 kr | 636 278 kr | 713 077 kr | 672 119 kr | 547 268 kr | 503 229 kr |
| Av- och nedskrivningar | 13 921 kr | 13 921 kr | 13 921 kr | 13 921 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | −170 709 kr | 25 856 kr | −261 794 kr | 87 802 kr | 310 429 kr | 496 298 kr | 306 021 kr |
| Räntekostnader | 1 676 kr | 880 kr | 1 650 kr | 2 676 kr | 1 835 kr | 833 kr | 848 kr |
| Resultat efter fin. poster | −171 558 kr | 25 342 kr | −260 115 kr | 85 314 kr | 308 594 kr | 495 527 kr | 305 452 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 14 366 kr | 49 139 kr | 108 318 kr | 51 291 kr |
| Årets resultat | −171 558 kr | 25 342 kr | −47 677 kr | 47 699 kr | 179 942 kr | 387 209 kr | 174 268 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 980 211 kr | 1 204 806 kr | 1 128 041 kr | 1 434 795 kr | 1 646 386 kr | 1 266 676 kr | 770 726 kr |
| Anläggningstillgångar | 13 921 kr | 27 842 kr | 41 764 kr | 55 685 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 966 290 kr | 1 176 964 kr | 1 086 277 kr | 1 379 110 kr | 1 646 386 kr | 1 266 676 kr | 770 726 kr |
| Kassa och bank | 884 614 kr | 982 442 kr | 899 599 kr | 1 301 542 kr | 1 310 016 kr | 1 196 387 kr | 735 897 kr |
| Eget kapital | 827 500 kr | 999 058 kr | 973 716 kr | 1 021 393 kr | 973 694 kr | 793 752 kr | 406 542 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 949 058 kr | 923 716 kr | 971 393 kr | 923 694 kr | 743 752 kr | 356 542 kr | 182 274 kr |
| Kortfristiga skulder | 152 711 kr | 205 748 kr | 154 325 kr | 200 964 kr | 483 503 kr | 363 248 kr | 254 508 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför J Danielsson Fastighetsförmedling AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →