SKMGävle AB, nyckeltal och bokslut
556977-8508 · Aktiebolag · Gävle · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 4 % till 11,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 2 %, soliditeten 8 %, 4 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 7,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 7,7 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 7,7 % | 1,6 % | 1,3 % | 1,8 % | 6,7 % | 1,3 % |
| Rörelsemarginal | 1,7 % | 1,1 % | −0,1 % | 0,1 % | 2,3 % | −0,2 % |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 0,8 % | −0,3 % | 0,1 % | 2,2 % | −0,7 % |
| Kassalikviditet | 1,20 | 1,13 | 1,13 | 1,02 | 1,04 | 0,98 |
| Skuldsättningsgrad | 11,93 | 61,98 | 73,08 | 53,57 | 13,86 | 76,98 |
| Avkastning eget kapital | 89,2 % | 116,7 % | −66,5 % | 20,6 % | 91,5 % | −160,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,8 % | 2,7 % | −0,3 % | 0,5 % | 6,3 % | −0,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 752 581 kr | 701 091 kr | 834 325 kr | 739 977 kr | 718 356 kr | 759 289 kr |
| Omsättning / anställd | 2 899 863 kr | 2 781 065 kr | 2 648 875 kr | 2 026 293 kr | 1 434 490 kr | 1 286 172 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 50 337 kr | 31 807 kr | −2 239 kr | 1 629 kr | 32 927 kr | −2 729 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 809 627 kr | 750 673 kr | 848 451 kr | 750 187 kr | 756 884 kr | 762 225 kr |
| EBITDA | 228 186 kr | 198 326 kr | 70 630 kr | 81 681 kr | 423 808 kr | 29 358 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 11 599 453 kr | 11 124 261 kr | 13 244 375 kr | 16 210 340 kr | 15 779 385 kr | 12 861 716 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 599 453 kr | 0 kr | 8 188 kr | 0 kr | 17 289 kr | 263 031 kr |
| Personalkostnader | 3 010 322 kr | 2 804 364 kr | 4 171 623 kr | 5 919 818 kr | 7 901 917 kr | 7 592 893 kr |
| Av- och nedskrivningar | 26 837 kr | 71 100 kr | 81 826 kr | 68 650 kr | 61 609 kr | 56 645 kr |
| Rörelseresultat | 201 349 kr | 127 226 kr | −11 196 kr | 13 031 kr | 362 199 kr | −27 287 kr |
| Räntekostnader | 22 452 kr | 40 677 kr | 26 394 kr | 2 456 kr | 8 142 kr | 58 536 kr |
| Resultat efter fin. poster | 179 007 kr | 87 223 kr | −37 159 kr | 10 575 kr | 354 057 kr | −85 823 kr |
| Skatt | 53 063 kr | 68 409 kr | 2 325 kr | 9 222 kr | 20 645 kr | , |
| Årets resultat | 125 944 kr | 18 814 kr | 4 516 kr | 1 353 kr | 333 412 kr | −85 823 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 594 574 kr | 4 706 294 kr | 4 141 814 kr | 2 804 872 kr | 5 749 856 kr | 4 166 602 kr |
| Anläggningstillgångar | 37 556 kr | 64 394 kr | 135 494 kr | 217 320 kr | 175 679 kr | 237 288 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 557 018 kr | 4 641 900 kr | 4 006 320 kr | 2 587 552 kr | 5 574 177 kr | 3 929 314 kr |
| Kassa och bank | 1 028 830 kr | 2 613 490 kr | 1 951 275 kr | 1 326 325 kr | 4 762 705 kr | 3 096 477 kr |
| Eget kapital | 200 672 kr | 74 727 kr | 55 913 kr | 51 397 kr | 386 844 kr | 53 432 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 24 727 kr | 5 913 kr | 1 397 kr | 44 kr | 3 431 kr | 89 254 kr |
| Långfristiga skulder | 257 443 kr | 506 549 kr | 550 767 kr | 223 614 kr | 0 kr | 102 472 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 136 459 kr | 4 125 018 kr | 3 535 134 kr | 2 529 861 kr | 5 363 012 kr | 4 010 698 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 5 | 8 | 11 | 10 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför SKMGävle AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →