Maria Rydingstam AB, nyckeltal och bokslut
556968-4193 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 17 % till 2,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 92 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 17,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 92,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 92,4 % | 56,5 % | 46,4 % | 67,4 % | 46,1 % | 24,9 % | 39,2 % |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 13,1 % | 5,5 % | 8,5 % | 10,7 % | 10,6 % | 8,3 % |
| Vinstmarginal | 6,8 % | 15,8 % | 10,7 % | 17,9 % | 22,3 % | 18,4 % | 16,3 % |
| Kassalikviditet | 4,96 | 1,95 | 1,82 | 11,41 | 2,27 | 1,50 | 3,31 |
| Skuldsättningsgrad | 0,08 | 0,61 | 0,86 | 0,09 | 0,75 | 2,32 | 0,56 |
| Avkastning eget kapital | 8,1 % | 22,2 % | 13,2 % | 33,2 % | 47,0 % | 42,1 % | 37,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,5 % | 12,6 % | 6,1 % | 22,5 % | 21,7 % | 10,5 % | 20,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 005 455 kr | 875 059 kr | 915 576 kr | 827 767 kr | 883 411 kr | 856 114 kr | 1 056 830 kr |
| Omsättning / anställd | 2 175 639 kr | 2 623 530 kr | 2 000 507 kr | 2 919 288 kr | 3 143 349 kr | 2 788 178 kr | 1 415 613 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 146 062 kr | 343 435 kr | 109 584 kr | 247 169 kr | 335 240 kr | 295 965 kr | 117 952 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 151 517 kr | 1 218 494 kr | 1 025 160 kr | 1 231 366 kr | 1 218 651 kr | 1 152 079 kr | 1 174 782 kr |
| EBITDA | 146 062 kr | 343 435 kr | 109 584 kr | 403 599 kr | 335 240 kr | 295 965 kr | 117 952 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 175 639 kr | 2 623 530 kr | 2 000 507 kr | 2 919 288 kr | 3 143 349 kr | 2 788 178 kr | 1 415 613 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 123 374 kr | 97 629 kr | 290 297 kr | 150 000 kr | 0 kr | 104 122 kr | 25 314 kr |
| Personalkostnader | 1 005 455 kr | 875 059 kr | 915 576 kr | 827 767 kr | 883 411 kr | 856 114 kr | 1 056 830 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 156 430 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 146 062 kr | 343 435 kr | 109 584 kr | 247 169 kr | 335 240 kr | 295 965 kr | 117 952 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 31 kr | 500 kr | 1 081 kr | 2 013 kr | 660 kr | 97 397 kr |
| Resultat efter fin. poster | 147 844 kr | 413 345 kr | 213 924 kr | 523 042 kr | 702 374 kr | 512 191 kr | 231 273 kr |
| Skatt | 94 434 kr | 115 860 kr | 58 909 kr | 142 306 kr | 193 815 kr | 109 942 kr | 56 964 kr |
| Årets resultat | 346 812 kr | 483 795 kr | 300 789 kr | 380 736 kr | 725 125 kr | 394 016 kr | 87 999 kr |
| Utdelning (beslutad) | 187 500 kr | 380 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 300 000 kr | 450 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 380 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 300 000 kr | 450 000 kr | , | 270 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 975 251 kr | 3 291 152 kr | 3 503 001 kr | 2 333 228 kr | 3 239 855 kr | 4 889 305 kr | 1 579 238 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 230 000 kr | 1 070 000 kr | 961 512 kr | 803 233 kr | 699 663 kr | 639 663 kr | 422 265 kr |
| Omsättningstillgångar | 745 251 kr | 2 221 152 kr | 2 541 489 kr | 1 529 995 kr | 2 540 192 kr | 4 249 642 kr | 1 156 973 kr |
| Kassa och bank | 564 979 kr | 2 037 474 kr | 2 222 921 kr | 1 224 498 kr | 1 985 385 kr | 3 567 269 kr | 569 720 kr |
| Eget kapital | 1 825 036 kr | 1 858 224 kr | 1 624 429 kr | 1 573 640 kr | 1 492 904 kr | 1 217 779 kr | 618 395 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 428 224 kr | 1 324 429 kr | 1 273 640 kr | 1 142 904 kr | 717 779 kr | 773 763 kr | 480 396 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 215 kr | 1 139 526 kr | 1 398 860 kr | 134 102 kr | 1 121 465 kr | 2 829 474 kr | 349 226 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Maria Rydingstam AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →