Långsbyn Måleri AB, nyckeltal och bokslut
556955-0543 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 9 % till 14,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 31 %, 12 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 31,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 31,5 % | 7,0 % | 20,2 % | 15,0 % |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | −3,1 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Vinstmarginal | 4,7 % | −3,4 % | 1,2 % | 1,1 % |
| Kassalikviditet | 1,44 | 1,17 | 1,26 | 1,16 |
| Skuldsättningsgrad | 2,18 | 13,29 | 3,95 | 5,68 |
| Avkastning eget kapital | 83,3 % | −329,6 % | 34,1 % | 37,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 28,6 % | −21,3 % | 8,5 % | 7,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 665 986 kr | 685 391 kr | 638 138 kr | 599 059 kr |
| Omsättning / anställd | 1 224 991 kr | 1 041 898 kr | 1 059 630 kr | 978 702 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 62 713 kr | −32 647 kr | 15 305 kr | 14 531 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 730 228 kr | 657 358 kr | 656 890 kr | 616 294 kr |
| EBITDA | 770 902 kr | −364 430 kr | 243 788 kr | 189 577 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 14 699 892 kr | 13 544 674 kr | 13 775 191 kr | 10 765 723 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 628 kr | 42 456 kr | 0 kr | 77 221 kr |
| Personalkostnader | 7 991 837 kr | 8 910 082 kr | 8 295 788 kr | 6 589 652 kr |
| Av- och nedskrivningar | 18 352 kr | 59 980 kr | 44 824 kr | 29 732 kr |
| Rörelseresultat | 752 550 kr | −424 410 kr | 198 964 kr | 159 845 kr |
| Räntekostnader | 62 997 kr | 35 023 kr | 37 386 kr | 41 351 kr |
| Resultat efter fin. poster | 691 082 kr | −457 975 kr | 162 594 kr | 118 736 kr |
| Årets resultat | 691 082 kr | −457 975 kr | 162 594 kr | 118 736 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 2 639 225 kr | 1 985 147 kr | 2 358 800 kr | 2 100 503 kr |
| Anläggningstillgångar | 33 360 kr | 10 012 kr | 69 992 kr | 114 816 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 605 865 kr | 1 975 135 kr | 2 288 808 kr | 1 985 687 kr |
| Kassa och bank | 657 318 kr | 465 423 kr | 866 303 kr | 445 702 kr |
| Eget kapital | 830 044 kr | 138 962 kr | 476 937 kr | 314 343 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 962 kr | 546 937 kr | 264 343 kr | 145 607 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 154 612 kr | 72 111 kr | 80 160 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 809 181 kr | 1 691 573 kr | 1 809 752 kr | 1 706 000 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 12 | 13 | 13 | 11 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Långsbyn Måleri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →