Stefan Tomas Mäklarbyrå AB, nyckeltal och bokslut
556932-3297 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 1 % till 1,9 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 7 %, soliditeten 15 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 15,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 15,4 % | 15,6 % | 7,3 % | 9,6 % | 15,3 % | 13,3 % | 13,0 % |
| Rörelsemarginal | 6,5 % | 0,9 % | −0,4 % | −9,1 % | 1,1 % | 9,0 % | −2,9 % |
| Vinstmarginal | 6,2 % | 0,6 % | −0,9 % | −9,4 % | 1,0 % | 9,0 % | −3,0 % |
| Kassalikviditet | 1,18 | 1,18 | 1,08 | 1,11 | 1,23 | 1,19 | 1,15 |
| Skuldsättningsgrad | 5,51 | 5,41 | 12,65 | 9,41 | 5,30 | 6,31 | 6,68 |
| Avkastning eget kapital | 80,2 % | 17,9 % | −32,6 % | −223,3 % | 9,9 % | 88,8 % | −57,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 13,1 % | 4,4 % | −1,0 % | −20,6 % | 1,7 % | 11,9 % | −7,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 490 073 kr | 431 161 kr | 402 524 kr | 329 262 kr | 405 730 kr | 397 598 kr | 352 068 kr |
| Omsättning / anställd | 950 116 kr | 943 408 kr | 887 996 kr | 763 845 kr | 846 435 kr | 1 039 467 kr | 917 882 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 61 849 kr | 8 355 kr | −3 755 kr | −69 252 kr | 9 302 kr | 93 679 kr | −26 688 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 551 921 kr | 439 516 kr | 398 769 kr | 260 010 kr | 415 032 kr | 491 277 kr | 325 381 kr |
| EBITDA | 123 697 kr | 16 710 kr | −7 510 kr | −138 504 kr | 18 604 kr | 187 357 kr | −53 375 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 900 231 kr | 1 886 816 kr | 1 775 992 kr | 1 527 689 kr | 1 692 870 kr | 2 078 933 kr | 1 835 763 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 900 231 kr | 1 886 816 kr | 1 775 992 kr | 0 kr | 242 882 kr | 2 078 933 kr | 1 835 763 kr |
| Personalkostnader | 980 145 kr | 862 321 kr | 805 047 kr | 658 524 kr | 811 460 kr | 795 196 kr | 704 136 kr |
| Rörelseresultat | 123 697 kr | 16 710 kr | −7 510 kr | −138 504 kr | 18 604 kr | 187 357 kr | −53 375 kr |
| Räntekostnader | 7 197 kr | 6 096 kr | 9 293 kr | 5 822 kr | 1 903 kr | 916 kr | 974 kr |
| Resultat efter fin. poster | 117 004 kr | 10 642 kr | −15 897 kr | −144 326 kr | 16 701 kr | 186 587 kr | −54 349 kr |
| Skatt | 30 422 kr | , | , | 0 kr | 7 819 kr | 31 226 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 86 582 kr | 10 642 kr | −15 897 kr | −104 326 kr | 8 882 kr | 115 361 kr | −54 349 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | 50 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 50 000 kr | , | 50 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 950 430 kr | 380 825 kr | 665 169 kr | 672 768 kr | 1 104 500 kr | 1 575 678 kr | 727 572 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 950 430 kr | 380 825 kr | 665 169 kr | 672 768 kr | 1 104 500 kr | 1 575 678 kr | 727 572 kr |
| Kassa och bank | 671 436 kr | 75 265 kr | 512 430 kr | 238 446 kr | 748 342 kr | 1 217 421 kr | 655 289 kr |
| Eget kapital | 145 961 kr | 59 379 kr | 48 737 kr | 64 635 kr | 168 961 kr | 210 079 kr | 94 718 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 379 kr | −1 263 kr | 14 634 kr | 118 961 kr | 110 079 kr | 44 718 kr | 99 067 kr |
| Kortfristiga skulder | 804 469 kr | 321 446 kr | 616 432 kr | 608 133 kr | 895 539 kr | 1 325 599 kr | 632 854 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stefan Tomas Mäklarbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →