Stens Golv i Malung AB, nyckeltal och bokslut

556905-7853 · Aktiebolag · Malung-Sälen · SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten

Omsättningen växte 10 % till 16 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 35 %, 11 anställda i snitt.

4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar

Ur senaste bokslutet

Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.

  • TillväxtOmsättningen ökade 10,3 % mot föregående år.
  • LönsamhetRörelsemarginal 4,9 %.
  • Finansiell styrkaSoliditet 35,3 %.
  • Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Stens Golv i Malung AB: nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2026202520242023
Nyckeltal
Soliditet35,3 %31,4 %30,3 %27,4 %
Rörelsemarginal4,9 %3,7 %5,9 %4,8 %
Vinstmarginal4,3 %2,8 %4,9 %4,3 %
Kassalikviditet1,211,161,311,15
Skuldsättningsgrad1,421,761,782,11
Avkastning eget kapital25,1 %17,2 %31,4 %32,9 %
Avkastning totalt kapital10,1 %7,2 %11,6 %10,2 %
Personalkostnad / anställd677 945 kr638 885 kr571 929 kr511 220 kr
Omsättning / anställd1 453 593 kr1 449 786 kr1 282 710 kr1 247 737 kr
Rörelseresultat / anställd71 285 kr52 925 kr75 090 kr60 350 kr
Förädlingsvärde / anställd778 844 kr719 196 kr670 094 kr593 006 kr
EBITDA1 109 894 kr803 109 kr981 645 kr817 857 kr
Resultat
Nettoomsättning15 989 519 kr14 497 861 kr12 827 102 kr12 477 374 kr
Övriga rörelseintäkter635 098 kr636 253 kr720 554 kr419 301 kr
Personalkostnader7 457 395 kr6 388 847 kr5 719 290 kr5 112 198 kr
Av- och nedskrivningar325 756 kr273 858 kr230 747 kr214 354 kr
Rörelseresultat784 138 kr529 251 kr750 898 kr603 503 kr
Räntekostnader94 769 kr131 838 kr134 857 kr68 938 kr
Resultat efter fin. poster690 510 kr398 878 kr622 414 kr534 666 kr
Skatt130 074 kr101 811 kr106 069 kr76 735 kr
Årets resultat438 431 kr329 117 kr359 290 kr357 926 kr
Utdelning (beslutad)200 000 kr,,,
Balans
Summa tillgångar7 783 678 kr7 367 128 kr6 539 385 kr5 922 712 kr
Anläggningstillgångar4 152 506 kr3 994 449 kr3 523 553 kr3 333 888 kr
Omsättningstillgångar3 631 172 kr3 372 679 kr3 015 832 kr2 588 824 kr
Varulager606 531 kr503 086 kr707 540 kr524 936 kr
Kassa och bank,,0 kr266 648 kr
Eget kapital2 751 144 kr2 312 713 kr1 983 597 kr1 624 307 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat2 262 714 kr1 933 597 kr1 574 307 kr1 216 381 kr
Långfristiga skulder1 421 208 kr1 596 458 kr1 773 848 kr1 634 158 kr
Kortfristiga skulder2 498 917 kr2 467 553 kr1 759 486 kr1 798 848 kr
Personal
Medelantal anställda11101010

Källdokument

Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.

Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.

Jämför Stens Golv i Malung AB med andra

Hela ligan: Snickeri, golv & måleri →Snickeri, golv & måleri i Malung-Sälen →Bevaka Stens Golv i Malung AB →

Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →