Kent Larsson Försäkringsmäklare AB, nyckeltal och bokslut
556890-0855 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Omsättningen minskade 30 % till 1,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 53 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 30,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 52,8 % | 54,3 % | 48,2 % | 50,9 % | 46,4 % | 50,7 % | 49,3 % | 46,6 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 38,4 % | 18,6 % | 6,7 % | 19,1 % | 23,9 % | 11,4 % | 7,9 % |
| Vinstmarginal | 4,4 % | 38,5 % | 18,7 % | 6,7 % | 19,0 % | 23,9 % | 11,3 % | 7,8 % |
| Kassalikviditet | 34,28 | 13,82 | 6,75 | 9,38 | 8,99 | 7,36 | 4,46 | 3,75 |
| Skuldsättningsgrad | 0,06 | 0,13 | 0,31 | 0,21 | 0,24 | 0,26 | 0,44 | 0,56 |
| Avkastning eget kapital | 9,7 % | 103,8 % | 70,6 % | 18,1 % | 59,4 % | 72,7 % | 38,6 % | 25,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 5,2 % | 56,4 % | 34,1 % | 9,3 % | 27,6 % | 36,9 % | 19,3 % | 12,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 867 456 kr | 837 064 kr | 815 404 kr | 760 077 kr | 752 898 kr | 715 160 kr | 439 220 kr | 714 813 kr |
| Omsättning / anställd | 1 915 877 kr | 2 743 792 kr | 2 169 053 kr | 1 645 485 kr | 1 926 392 kr | 1 873 251 kr | 913 780 kr | 1 700 650 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 84 340 kr | 1 054 649 kr | 403 680 kr | 110 737 kr | 366 986 kr | 447 230 kr | 104 306 kr | 135 163 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 951 796 kr | 1 891 713 kr | 1 219 084 kr | 878 672 kr | 1 127 742 kr | 1 170 248 kr | 547 454 kr | 857 834 kr |
| EBITDA | 84 340 kr | 1 054 649 kr | 403 680 kr | 118 595 kr | 374 844 kr | 455 088 kr | 216 469 kr | 143 021 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 915 877 kr | 2 743 792 kr | 2 169 053 kr | 1 645 485 kr | 1 926 392 kr | 1 873 251 kr | 1 827 559 kr | 1 700 650 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 915 877 kr | 2 743 792 kr | 2 169 053 kr | 1 645 485 kr | 1 926 392 kr | 1 873 251 kr | 1 827 559 kr | 1 700 650 kr |
| Personalkostnader | 867 456 kr | 837 064 kr | 815 404 kr | 760 077 kr | 752 898 kr | 715 160 kr | 878 439 kr | 714 813 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | 0 kr | 7 858 kr | 7 858 kr | 7 858 kr | 7 858 kr | 7 858 kr |
| Rörelseresultat | 84 340 kr | 1 054 649 kr | 403 680 kr | 110 737 kr | 366 986 kr | 447 230 kr | 208 611 kr | 135 163 kr |
| Räntekostnader | 979 kr | 146 kr | 481 kr | 712 kr | 277 kr | 619 kr | 2 607 kr | 2 457 kr |
| Resultat efter fin. poster | 83 443 kr | 1 055 493 kr | 404 902 kr | 110 232 kr | 366 860 kr | 446 934 kr | 206 076 kr | 132 706 kr |
| Skatt | 40 763 kr | 182 027 kr | 111 450 kr | 74 333 kr | 83 629 kr | 89 959 kr | 66 633 kr | 72 285 kr |
| Årets resultat | 42 680 kr | 593 466 kr | 313 452 kr | 141 899 kr | 153 231 kr | 231 297 kr | 139 050 kr | 56 492 kr |
| Utdelning (beslutad) | 500 000 kr | 200 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 130 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 150 000 kr | 350 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 130 000 kr | 250 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 1 626 705 kr | 1 872 079 kr | 1 189 181 kr | 1 197 361 kr | 1 330 910 kr | 1 213 273 kr | 1 080 721 kr | 1 125 660 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 7 858 kr | 15 716 kr | 23 574 kr | 31 432 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 626 705 kr | 1 872 079 kr | 1 189 181 kr | 1 197 361 kr | 1 323 052 kr | 1 197 557 kr | 1 057 147 kr | 1 094 228 kr |
| Kassa och bank | 997 622 kr | 1 259 505 kr | 1 022 924 kr | 1 046 699 kr | 1 187 663 kr | 735 620 kr | 926 314 kr | 932 786 kr |
| Eget kapital | 859 257 kr | 1 016 578 kr | 573 111 kr | 609 659 kr | 617 760 kr | 614 529 kr | 533 232 kr | 524 183 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 766 578 kr | 373 111 kr | 209 659 kr | 417 760 kr | 414 529 kr | 333 232 kr | 344 182 kr | 417 691 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 448 kr | 135 501 kr | 176 070 kr | 127 702 kr | 147 150 kr | 162 744 kr | 237 167 kr | 291 548 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Kent Larsson Försäkringsmäklare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →