MG Konsult & Revision AB, nyckeltal och bokslut
556888-6807 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 17 % till 154 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 13 %, soliditeten 92 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 16,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 13,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 92,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 92,3 % | 85,7 % | 89,4 % | 80,3 % | 72,4 % | 61,0 % | 38,6 % | 67,6 % |
| Rörelsemarginal | 13,4 % | −2,0 % | 2,7 % | 21,1 % | 8,8 % | 10,0 % | 2,0 % | −6,4 % |
| Vinstmarginal | 14,8 % | 33,5 % | 29,9 % | 2,1 % | 46,8 % | 76,9 % | 9,6 % | −7,1 % |
| Kassalikviditet | 13,06 | 6,99 | 9,45 | 5,08 | 3,63 | 2,57 | 1,63 | 3,08 |
| Skuldsättningsgrad | 0,08 | 0,17 | 0,12 | 0,25 | 0,38 | 0,64 | 1,59 | 0,48 |
| Avkastning eget kapital | 6,6 % | 13,6 % | 15,6 % | 1,3 % | 30,9 % | 77,4 % | 36,2 % | −9,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,1 % | 11,7 % | 14,0 % | 19,2 % | 23,0 % | 47,3 % | 14,0 % | −5,9 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 336 915 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 449 316 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | , | , | −28 915 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | , | , | 308 000 kr |
| EBITDA | 20 668 kr | −2 673 kr | 4 033 kr | 30 814 kr | 14 641 kr | 19 249 kr | 5 557 kr | −28 915 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 153 892 kr | 131 863 kr | 147 851 kr | 146 237 kr | 166 405 kr | 192 516 kr | 282 690 kr | 449 316 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 6 000 kr | 147 851 kr | 146 237 kr | 166 405 kr | 192 516 kr | 282 690 kr | 449 316 kr |
| Personalkostnader | 13 944 kr | 8 687 kr | 24 321 kr | 10 226 kr | 11 071 kr | 9 808 kr | 10 653 kr | 336 915 kr |
| Rörelseresultat | 20 668 kr | −2 673 kr | 4 033 kr | 30 814 kr | 14 641 kr | 19 249 kr | 5 557 kr | −28 915 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 41 kr | 162 kr | 55 159 kr | 2 178 kr | 239 kr | 6 kr | 3 643 kr |
| Resultat efter fin. poster | 22 793 kr | 44 219 kr | 44 219 kr | 3 114 kr | 77 891 kr | 148 011 kr | 27 125 kr | −32 058 kr |
| Skatt | 4 702 kr | 2 230 kr | 4 353 kr | 12 011 kr | 17 123 kr | 31 755 kr | 2 417 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 18 091 kr | 41 989 kr | 39 866 kr | −8 897 kr | 60 768 kr | 116 256 kr | 24 708 kr | −32 058 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | , | , | , | 275 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | , | 275 000 kr | 202 500 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 371 512 kr | 379 263 kr | 316 481 kr | 302 730 kr | 347 844 kr | 313 276 kr | 194 033 kr | 481 311 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 371 512 kr | 379 263 kr | 316 481 kr | 302 730 kr | 347 844 kr | 313 276 kr | 194 033 kr | 481 311 kr |
| Kassa och bank | 151 504 kr | 166 388 kr | 108 793 kr | 114 979 kr | 273 329 kr | 231 191 kr | 97 192 kr | 374 195 kr |
| Eget kapital | 343 061 kr | 324 970 kr | 282 981 kr | 243 115 kr | 252 012 kr | 191 244 kr | 74 988 kr | 325 280 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 274 970 kr | 232 981 kr | 193 115 kr | 202 012 kr | 141 244 kr | 24 988 kr | 280 kr | 307 338 kr |
| Kortfristiga skulder | 28 451 kr | 54 293 kr | 33 500 kr | 59 615 kr | 95 832 kr | 122 032 kr | 119 045 kr | 156 031 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | , | 0 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför MG Konsult & Revision AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →