Stjarnbostadsmäklarna i Sverige AB, nyckeltal och bokslut
556867-6331 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 516 % till 305 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 42 %, soliditeten 81 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 516,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 42,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 80,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 80,7 % | 62,2 % | −2429,3 % | −10572,3 % | −1482,1 % | −1541,3 % | −1068,8 % |
| Rörelsemarginal | 42,3 % | −20,0 % | 45,1 % | −98,5 % | 45,0 % | 8,1 % | 27,2 % |
| Vinstmarginal | 41,9 % | −20,3 % | 45,6 % | −100,3 % | 45,0 % | 8,0 % | 48,9 % |
| Kassalikviditet | 5,17 | 2,64 | 0,04 | 0,01 | 0,06 | 0,06 | 0,09 |
| Skuldsättningsgrad | 0,24 | 0,61 | −1,04 | −1,01 | −1,07 | −1,06 | −1,09 |
| Avkastning eget kapital | 102,1 % | −45,3 % | −14,9 % | 9,3 % | −22,9 % | −2,0 % | −24,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 83,3 % | −28,1 % | 361,8 % | −962,4 % | 339,2 % | 31,8 % | 265,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | 863 kr | 15 346 kr | 25 689 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | 181 898 kr | 112 240 kr | 226 944 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | 81 850 kr | 9 070 kr | 61 807 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | 82 713 kr | 24 416 kr | 87 496 kr |
| EBITDA | 128 946 kr | −9 911 kr | 51 018 kr | −35 880 kr | 81 850 kr | 9 070 kr | 61 807 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 304 896 kr | 49 477 kr | 113 001 kr | 36 415 kr | 181 898 kr | 112 240 kr | 226 944 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 304 896 kr | 49 477 kr | 113 001 kr | 36 415 kr | 1 830 kr | 0 kr | 1 040 kr |
| Personalkostnader | 100 kr | 625 kr | 1 064 kr | , | 863 kr | 15 346 kr | 25 689 kr |
| Rörelseresultat | 128 946 kr | −9 911 kr | 51 018 kr | −35 880 kr | 81 850 kr | 9 070 kr | 61 807 kr |
| Räntekostnader | 1 513 kr | 23 kr | 1 kr | 634 kr | 69 kr | 67 kr | 133 kr |
| Resultat efter fin. poster | 127 768 kr | −10 022 kr | 51 475 kr | −36 514 kr | 81 781 kr | 9 003 kr | 111 069 kr |
| Skatt | 24 699 kr | 0 kr | 3 009 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | 103 069 kr | −10 022 kr | 48 466 kr | −36 513 kr | 81 781 kr | 9 003 kr | 111 069 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Återbetalt aktieägartillskott | 75 000 kr | , | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 155 212 kr | 35 594 kr | 14 229 kr | 3 728 kr | 24 129 kr | 28 509 kr | 41 954 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 155 212 kr | 35 594 kr | 14 229 kr | 3 728 kr | 24 129 kr | 28 509 kr | 41 954 kr |
| Kassa och bank | 131 652 kr | 4 360 kr | 12 104 kr | 2 110 kr | 892 kr | 9 136 kr | 17 099 kr |
| Eget kapital | 125 199 kr | 22 130 kr | −345 670 kr | −394 136 kr | −357 623 kr | −439 403 kr | −448 406 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | −27 870 kr | −17 848 kr | −444 136 kr | −407 623 kr | −489 404 kr | −498 406 kr | −609 475 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 30 013 kr | 13 464 kr | 359 899 kr | 397 864 kr | 381 752 kr | 467 912 kr | 490 360 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stjarnbostadsmäklarna i Sverige AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →