Passion for Homes Group AB, nyckeltal och bokslut
556866-8676 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 93 % till 574 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -25 %, soliditeten -24 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 93,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -25,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -24,0 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -24,0 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | −24,0 % | −18,3 % | 1,1 % | 2,0 % | −4,9 % |
| Rörelsemarginal | −25,0 % | −4,6 % | 2,7 % | 1,1 % | −21,9 % |
| Vinstmarginal | −25,1 % | −4,8 % | 2,6 % | 1,1 % | −21,9 % |
| Kassalikviditet | 0,81 | 0,80 | 1,00 | 1,02 | 0,93 |
| Skuldsättningsgrad | −5,17 | −6,48 | 87,11 | 48,05 | −21,50 |
| Avkastning eget kapital | 31,6 % | 128,4 % | 591,0 % | 88,1 % | 130,5 % |
| Avkastning totalt kapital | −7,6 % | −22,7 % | 7,1 % | 1,8 % | −6,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 142 271 kr | 328 770 kr | 434 057 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | 574 081 kr | 4 210 227 kr | 20 294 000 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | −143 757 kr | −194 049 kr | 551 875 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | −1 486 kr | 140 582 kr | 997 663 kr | , | , |
| EBITDA | −143 757 kr | −376 376 kr | 563 606 kr | 80 017 kr | −142 201 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 574 081 kr | 8 420 453 kr | 20 294 000 kr | 7 459 741 kr | 649 650 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 574 081 kr | 8 420 453 kr | , | 4 425 kr | 649 650 kr |
| Personalkostnader | 142 271 kr | 657 540 kr | 434 057 kr | , | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 11 721 kr | 11 731 kr | , | , |
| Rörelseresultat | −143 757 kr | −388 097 kr | 551 875 kr | 80 017 kr | −142 201 kr |
| Räntekostnader | 285 kr | 12 657 kr | 32 804 kr | 299 kr | 20 kr |
| Resultat efter fin. poster | −143 953 kr | −400 324 kr | 523 881 kr | 79 718 kr | −142 221 kr |
| Årets resultat | −143 953 kr | −400 324 kr | −66 119 kr | 79 718 kr | −142 221 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 899 917 kr | 1 706 736 kr | 7 810 605 kr | 4 440 710 kr | 2 234 015 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 83 463 kr | 53 029 kr | 13 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 899 917 kr | 1 623 273 kr | 7 757 576 kr | 4 427 710 kr | 2 234 015 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 57 720 kr |
| Kassa och bank | 1 136 kr | 8 002 kr | 1 986 801 kr | 3 609 849 kr | 1 877 542 kr |
| Eget kapital | −455 633 kr | −311 679 kr | 88 645 kr | 90 536 kr | −108 962 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | −361 680 kr | 38 645 kr | 104 764 kr | −39 182 kr | −16 741 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 355 550 kr | 2 018 415 kr | 7 721 960 kr | 4 350 174 kr | 2 342 977 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Passion for Homes Group AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →