B2 Gruppen AB, nyckeltal och bokslut
556845-2584 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen minskade 90 % till 2,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 10 %, soliditeten 8 %, 5 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 89,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 10,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 7,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 7,8 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 7,8 % | 6,2 % | 7,8 % | 5,6 % | 8,0 % | 14,1 % | 9,1 % | 6,4 % |
| Rörelsemarginal | 10,1 % | 1,9 % | 3,9 % | 0,7 % | 0,9 % | 1,0 % | 2,1 % | 2,4 % |
| Vinstmarginal | 8,8 % | −0,7 % | 1,5 % | 0,7 % | 0,9 % | 0,9 % | 2,0 % | 2,4 % |
| Kassalikviditet | 1,76 | 2,31 | 1,09 | 1,05 | 1,07 | 1,12 | 1,07 | 1,02 |
| Skuldsättningsgrad | 11,74 | 15,00 | 11,50 | 16,59 | 11,42 | 6,08 | 10,03 | 14,70 |
| Avkastning eget kapital | 18,1 % | −14,7 % | 42,7 % | 41,5 % | 34,1 % | 39,6 % | 63,2 % | 95,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,6 % | 2,6 % | 8,8 % | 2,5 % | 3,0 % | 5,8 % | 6,1 % | 6,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 780 552 kr | 625 781 kr | 586 783 kr | 610 422 kr | 241 100 kr | 366 898 kr | 355 111 kr | 303 473 kr |
| Omsättning / anställd | 481 770 kr | 4 618 461 kr | 5 600 128 kr | 9 576 635 kr | 6 355 040 kr | 5 106 961 kr | 4 104 186 kr | 3 940 516 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 48 659 kr | 86 281 kr | 220 539 kr | 69 310 kr | 60 278 kr | 49 185 kr | 85 468 kr | 95 508 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 834 607 kr | 717 459 kr | 812 718 kr | 687 000 kr | 304 578 kr | 419 283 kr | 444 846 kr | 405 381 kr |
| EBITDA | 270 274 kr | 458 386 kr | 1 129 673 kr | 382 892 kr | 253 912 kr | 209 538 kr | 269 205 kr | 203 816 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 408 851 kr | 23 092 304 kr | 28 000 638 kr | 47 883 174 kr | 25 420 161 kr | 20 427 844 kr | 12 312 557 kr | 7 881 032 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 921 069 kr | 637 409 kr | 21 476 kr | 0 kr | 89 600 kr | 20 427 844 kr | 12 312 557 kr | 7 881 032 kr |
| Personalkostnader | 3 902 760 kr | 3 128 907 kr | 2 933 916 kr | 3 052 110 kr | 964 401 kr | 1 467 593 kr | 1 065 332 kr | 606 945 kr |
| Av- och nedskrivningar | 26 980 kr | 26 980 kr | 26 980 kr | 36 343 kr | 12 800 kr | 12 800 kr | 12 800 kr | 12 800 kr |
| Rörelseresultat | 243 294 kr | 431 406 kr | 1 102 693 kr | 346 549 kr | 241 112 kr | 196 738 kr | 256 405 kr | 191 016 kr |
| Räntekostnader | 31 062 kr | 582 493 kr | 681 231 kr | 16 416 kr | 19 560 kr | 7 144 kr | 14 217 kr | 4 487 kr |
| Resultat efter fin. poster | 212 232 kr | −151 087 kr | 421 462 kr | 330 133 kr | 221 552 kr | 189 594 kr | 242 188 kr | 186 529 kr |
| Skatt | 64 661 kr | 66 245 kr | 88 287 kr | 71 006 kr | 50 356 kr | 94 147 kr | 55 494 kr | 43 263 kr |
| Årets resultat | 147 571 kr | 38 668 kr | 191 175 kr | 145 127 kr | 171 196 kr | 95 447 kr | 186 694 kr | 143 266 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 14 940 104 kr | 16 398 592 kr | 12 578 683 kr | 14 092 129 kr | 8 071 388 kr | 3 389 313 kr | 4 226 848 kr | 3 082 711 kr |
| Anläggningstillgångar | 147 980 kr | 149 960 kr | 176 940 kr | 203 920 kr | 105 363 kr | 118 163 kr | 130 963 kr | 143 763 kr |
| Omsättningstillgångar | 14 792 124 kr | 16 248 632 kr | 12 401 743 kr | 13 888 209 kr | 7 966 025 kr | 3 271 150 kr | 4 095 885 kr | 2 938 948 kr |
| Kassa och bank | 408 302 kr | 257 065 kr | 1 207 872 kr | 543 344 kr | 591 528 kr | 1 792 512 kr | 67 000 kr | 332 508 kr |
| Eget kapital | 1 172 279 kr | 1 024 708 kr | 986 040 kr | 794 866 kr | 649 738 kr | 478 542 kr | 383 095 kr | 196 402 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 974 708 kr | 936 040 kr | 744 865 kr | 599 739 kr | 428 542 kr | 333 095 kr | 146 401 kr | 3 136 kr |
| Långfristiga skulder | 5 351 694 kr | 8 351 694 kr | , | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 8 416 131 kr | 7 022 190 kr | 11 336 643 kr | 13 183 263 kr | 7 421 650 kr | 2 910 771 kr | 3 843 753 kr | 2 886 309 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför B2 Gruppen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →