Lennartsson Invest AB, nyckeltal och bokslut
556833-4865 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 46 % till 2,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 45 %, soliditeten 77 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 45,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 44,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 77,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 77,2 % | 72,7 % | 65,7 % | 79,2 % | 60,4 % | 42,2 % | 57,3 % | 54,3 % |
| Rörelsemarginal | 44,6 % | 27,9 % | −10,9 % | 37,2 % | 15,3 % | 26,0 % | 57,6 % | , |
| Vinstmarginal | 81,2 % | 49,0 % | 31,0 % | 74,5 % | 15,2 % | 25,9 % | 69,8 % | , |
| Kassalikviditet | 5,07 | 3,98 | 2,79 | 20,59 | 6,94 | 2,48 | 4,41 | 99,34 |
| Skuldsättningsgrad | 0,19 | 0,23 | 0,36 | 0,06 | 0,24 | 0,96 | 0,40 | 0,02 |
| Avkastning eget kapital | 40,4 % | 23,3 % | 12,2 % | 48,9 % | 30,4 % | 88,2 % | 74,1 % | 18,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 31,9 % | 16,9 % | 8,0 % | 38,8 % | 18,4 % | 37,2 % | 42,4 % | 10,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 1 023 661 kr | 945 516 kr | 1 142 861 kr | 1 022 813 kr | 961 364 kr | 682 791 kr | 559 109 kr | , |
| Omsättning / anställd | 2 071 283 kr | 1 420 662 kr | 1 084 019 kr | 1 740 723 kr | 2 023 566 kr | 3 490 281 kr | 908 757 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 922 769 kr | 396 226 kr | −118 476 kr | 647 478 kr | 308 860 kr | 905 810 kr | 523 381 kr | −8 600 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 946 430 kr | 1 341 742 kr | 1 024 385 kr | 1 670 291 kr | 1 270 224 kr | 1 588 601 kr | 1 082 490 kr | , |
| EBITDA | 922 769 kr | 396 226 kr | −118 476 kr | 647 478 kr | 617 720 kr | 1 811 620 kr | 785 071 kr | −8 600 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 071 283 kr | 1 420 662 kr | 1 084 019 kr | 1 740 723 kr | 4 047 132 kr | 6 980 561 kr | 1 363 135 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 071 283 kr | 1 420 662 kr | 1 084 019 kr | 1 740 723 kr | 4 047 132 kr | 0 kr | 487 876 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 1 023 661 kr | 945 516 kr | 1 142 861 kr | 1 022 813 kr | 1 922 727 kr | 1 365 581 kr | 838 664 kr | , |
| Rörelseresultat | 922 769 kr | 396 226 kr | −118 476 kr | 647 478 kr | 617 720 kr | 1 811 620 kr | 785 071 kr | −8 600 kr |
| Räntekostnader | 37 147 kr | 0 kr | 24 kr | 2 098 kr | 1 235 kr | 573 kr | 43 kr | 11 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 681 790 kr | 696 361 kr | 336 413 kr | 1 296 794 kr | 616 485 kr | 1 811 115 kr | 952 028 kr | 114 752 kr |
| Skatt | 197 563 kr | 89 371 kr | 0 kr | 200 376 kr | 128 953 kr | 340 959 kr | 183 196 kr | 47 348 kr |
| Årets resultat | 1 484 227 kr | 606 990 kr | 435 156 kr | 1 394 418 kr | 487 532 kr | 1 074 759 kr | 833 832 kr | 165 661 kr |
| Utdelning (beslutad) | 322 000 kr | 313 000 kr | 375 000 kr | 331 000 kr | 766 000 kr | 516 200 kr | 306 134 kr | 173 043 kr |
| Utdelning (utbetald) | 313 000 kr | 375 000 kr | 331 000 kr | 766 000 kr | 516 200 kr | 306 134 kr | 173 043 kr | 169 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 5 391 037 kr | 4 113 208 kr | 4 197 127 kr | 3 348 948 kr | 3 353 526 kr | 4 864 675 kr | 2 243 635 kr | 1 150 100 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 428 636 kr | 1 428 636 kr | 1 428 636 kr | 304 500 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 97 051 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 962 401 kr | 2 684 572 kr | 2 768 491 kr | 3 044 448 kr | 3 353 526 kr | 4 864 675 kr | 2 243 635 kr | 1 053 049 kr |
| Kassa och bank | 2 789 949 kr | 1 861 463 kr | 2 119 120 kr | 2 772 250 kr | 2 929 250 kr | 3 724 407 kr | 1 440 903 kr | 867 056 kr |
| Eget kapital | 4 161 294 kr | 2 990 066 kr | 2 758 077 kr | 2 653 921 kr | 2 025 503 kr | 2 054 171 kr | 1 285 546 kr | 624 757 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 627 067 kr | 2 333 076 kr | 2 272 921 kr | 1 209 503 kr | 1 487 971 kr | 929 412 kr | 401 714 kr | 409 096 kr |
| Kortfristiga skulder | 781 346 kr | 674 744 kr | 990 653 kr | 147 887 kr | 482 883 kr | 1 965 364 kr | 508 346 kr | 10 600 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1,5 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lennartsson Invest AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →