Målsäter Fastighetsmäklare AB, nyckeltal och bokslut
556823-2648 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 15 % till 902 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 7 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 15,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 7,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 7,1 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 7,1 % | 19,7 % | 38,6 % | 13,1 % | 74,1 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | −16,7 % | 4,0 % | −5,0 % | −22,0 % |
| Vinstmarginal | 3,5 % | −11,1 % | 6,4 % | 1,0 % | 166,8 % |
| Kassalikviditet | 0,34 | 0,34 | 0,68 | 0,94 | 4,74 |
| Skuldsättningsgrad | 13,15 | 4,07 | 1,59 | 6,58 | 0,29 |
| Avkastning eget kapital | 16,7 % | −23,1 % | 7,9 % | 1,1 % | 93,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,2 % | −4,5 % | 3,1 % | 0,1 % | 69,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 273 239 kr | 441 611 kr | 508 723 kr | 437 461 kr | 503 534 kr |
| Omsättning / anställd | 451 137 kr | 533 436 kr | 736 734 kr | 663 905 kr | 623 097 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −2 335 kr | −89 097 kr | 29 131 kr | −33 183 kr | −136 911 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 270 904 kr | 352 514 kr | 537 854 kr | 404 279 kr | 368 590 kr |
| EBITDA | −4 669 kr | −178 193 kr | 58 262 kr | −66 365 kr | −269 889 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 902 273 kr | 1 066 872 kr | 1 473 467 kr | 1 327 809 kr | 1 246 194 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 902 273 kr | 1 066 872 kr | 0 kr | 4 418 kr | 4 456 kr |
| Personalkostnader | 546 477 kr | 883 221 kr | 1 017 445 kr | 874 922 kr | 1 007 068 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 3 933 kr |
| Rörelseresultat | −4 669 kr | −178 193 kr | 58 262 kr | −66 365 kr | −273 822 kr |
| Räntekostnader | 261 kr | 300 kr | 1 750 kr | 189 kr | 311 kr |
| Resultat efter fin. poster | 31 768 kr | −118 162 kr | 94 950 kr | 13 928 kr | 2 079 077 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 30 420 kr | 23 840 kr | 90 374 kr |
| Årets resultat | 31 768 kr | −118 162 kr | 109 530 kr | 90 088 kr | 1 843 703 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 353 670 kr | 575 000 kr | 150 000 kr | 1 064 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 353 671 kr | 575 000 kr | 150 000 kr | 1 064 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 2 696 083 kr | 2 599 800 kr | 3 120 537 kr | 9 488 568 kr | 2 997 813 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 853 576 kr | 1 899 838 kr | 1 821 017 kr | 1 800 650 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 842 507 kr | 699 962 kr | 1 299 520 kr | 7 687 918 kr | 2 997 813 kr |
| Kassa och bank | 815 655 kr | 643 899 kr | 1 199 272 kr | 7 557 593 kr | 428 901 kr |
| Eget kapital | 190 589 kr | 512 492 kr | 1 205 654 kr | 1 246 124 kr | 2 220 035 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 108 821 kr | 580 654 kr | 1 046 124 kr | 1 106 036 kr | 326 332 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 505 494 kr | 2 087 308 kr | 1 914 883 kr | 8 197 444 kr | 632 778 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Målsäter Fastighetsmäklare AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →