Fastighetsmäklarna Stockholm Holding AB, nyckeltal och bokslut
556817-5029 · Aktiebolag · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 100 % till 5,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 53 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 100,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 4,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 52,7 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 52,7 % | 30,7 % | 56,0 % | 78,9 % | 60,1 % | 36,4 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | −8,6 % | 1,0 % | 11,3 % | 10,1 % | 8,1 % |
| Vinstmarginal | 4,3 % | −8,5 % | 1,0 % | 11,3 % | 7,0 % | 8,0 % |
| Kassalikviditet | 1,89 | 1,37 | 1,44 | 2,57 | 2,16 | 4,27 |
| Skuldsättningsgrad | 0,90 | 2,25 | 0,72 | 0,20 | 0,60 | 1,67 |
| Avkastning eget kapital | 19,0 % | −25,6 % | 2,4 % | 29,8 % | 21,5 % | 26,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,1 % | −7,8 % | 1,3 % | 23,5 % | 18,6 % | 9,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 447 447 kr | 362 850 kr | 198 714 kr | 232 878 kr | 295 975 kr | 265 372 kr |
| Omsättning / anställd | 5 732 001 kr | 2 862 944 kr | 886 831 kr | 1 995 352 kr | 2 289 823 kr | 2 094 439 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 232 258 kr | −246 307 kr | 8 894 kr | 224 779 kr | 230 449 kr | 169 313 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 679 705 kr | 516 543 kr | 207 607 kr | 457 657 kr | 526 424 kr | 434 685 kr |
| EBITDA | 232 258 kr | 153 693 kr | 17 787 kr | 224 779 kr | 230 449 kr | 169 313 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 5 732 001 kr | 2 862 944 kr | 1 773 661 kr | 1 995 352 kr | 2 289 823 kr | 2 094 439 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 164 721 kr | 124 097 kr | 114 369 kr | 12 641 kr | −139 211 kr | 166 361 kr |
| Personalkostnader | 447 447 kr | 362 850 kr | 397 427 kr | 232 878 kr | 295 975 kr | 265 372 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 400 000 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 232 258 kr | −246 307 kr | 17 787 kr | 224 779 kr | 230 449 kr | 169 313 kr |
| Räntekostnader | 2 425 kr | 2 394 kr | 0 kr | 283 kr | 70 479 kr | 1 081 kr |
| Resultat efter fin. poster | 243 949 kr | −242 820 kr | 17 945 kr | 224 504 kr | 159 970 kr | 168 232 kr |
| Skatt | 7 871 kr | 53 039 kr | 16 496 kr | 61 870 kr | 49 215 kr | 54 251 kr |
| Årets resultat | 251 820 kr | −245 859 kr | 1 449 kr | 162 634 kr | 110 755 kr | 113 981 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 439 498 kr | 3 079 594 kr | 1 348 748 kr | 955 751 kr | 1 240 420 kr | 1 743 576 kr |
| Anläggningstillgångar | 257 160 kr | 165 000 kr | 565 000 kr | 565 000 kr | 565 000 kr | 565 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 182 338 kr | 2 914 594 kr | 783 748 kr | 390 751 kr | 675 420 kr | 1 178 576 kr |
| Kassa och bank | 1 691 763 kr | 2 506 499 kr | 553 301 kr | 137 686 kr | 447 269 kr | 762 262 kr |
| Eget kapital | 1 286 182 kr | 946 862 kr | 755 221 kr | 753 772 kr | 745 137 kr | 634 382 kr |
| Aktiekapital | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr | 70 000 kr |
| Balanserat resultat | 964 362 kr | 1 122 721 kr | 683 772 kr | 521 138 kr | 564 382 kr | 450 402 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 0 kr | 133 000 kr | 783 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 153 316 kr | 2 132 732 kr | 543 527 kr | 151 979 kr | 312 283 kr | 276 194 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fastighetsmäklarna Stockholm Holding AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →