Hindås-Mäklaren Eggen AB, nyckeltal och bokslut
556811-7005 · Aktiebolag · Härryda · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 34 % till 277 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten 93 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 33,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -11,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 93,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 93,4 % | 96,4 % | 67,2 % | 87,5 % | 72,5 % | 56,8 % |
| Rörelsemarginal | −11,2 % | 10,1 % | −57,3 % | 18,8 % | 38,8 % | 44,1 % |
| Vinstmarginal | −10,4 % | 11,8 % | −57,0 % | 18,8 % | 38,8 % | 44,1 % |
| Kassalikviditet | 3,58 | 8,72 | 1,56 | 5,17 | 3,00 | 2,17 |
| Skuldsättningsgrad | 0,07 | 0,04 | 0,49 | 0,14 | 0,38 | 0,76 |
| Avkastning eget kapital | −2,8 % | 4,2 % | −24,4 % | 12,4 % | 34,0 % | 41,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,6 % | 4,1 % | −16,4 % | 10,9 % | 24,7 % | 23,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 96 252 kr | 112 333 kr | 445 099 kr | 511 058 kr | 515 756 kr | 395 703 kr |
| Omsättning / anställd | 554 978 kr | 419 107 kr | 484 104 kr | 1 013 492 kr | 1 387 146 kr | 1 212 871 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −62 018 kr | 42 421 kr | −277 230 kr | 190 456 kr | 538 649 kr | 534 997 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 34 234 kr | 154 754 kr | 167 869 kr | 701 514 kr | 1 054 405 kr | 930 700 kr |
| EBITDA | −31 009 kr | 42 421 kr | −277 230 kr | 190 456 kr | 538 649 kr | 534 997 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 277 489 kr | 419 107 kr | 484 104 kr | 1 013 492 kr | 1 387 146 kr | 1 212 871 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 277 489 kr | 419 107 kr | 0 kr | 16 758 kr | 1 387 146 kr | 1 212 871 kr |
| Personalkostnader | 48 126 kr | 112 333 kr | 445 099 kr | 511 058 kr | 515 756 kr | 395 703 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | −31 009 kr | 42 421 kr | −277 230 kr | 190 456 kr | 538 649 kr | 534 997 kr |
| Räntekostnader | 66 kr | 240 kr | 293 kr | 115 kr | 344 kr | 621 kr |
| Resultat efter fin. poster | −28 901 kr | 49 494 kr | −275 886 kr | 190 341 kr | 538 305 kr | 534 376 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 39 428 kr | 115 521 kr | 114 776 kr |
| Årets resultat | −28 901 kr | 49 494 kr | −275 886 kr | 150 913 kr | 422 784 kr | 419 600 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 125 000 kr | , | 125 000 kr | 200 000 kr | 125 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 125 000 kr | , | 125 000 kr | 200 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 099 488 kr | 1 225 116 kr | 1 683 074 kr | 1 751 363 kr | 2 181 119 kr | 2 258 516 kr |
| Anläggningstillgångar | 840 000 kr | 840 000 kr | 820 000 kr | 620 000 kr | 380 000 kr | 140 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 259 488 kr | 385 116 kr | 863 074 kr | 1 131 363 kr | 1 801 119 kr | 2 118 516 kr |
| Kassa och bank | 201 250 kr | 292 116 kr | 550 105 kr | 1 047 091 kr | 1 563 729 kr | 1 734 011 kr |
| Eget kapital | 1 027 047 kr | 1 180 947 kr | 1 131 453 kr | 1 532 339 kr | 1 581 426 kr | 1 283 642 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 005 948 kr | 1 081 453 kr | 1 357 339 kr | 1 331 426 kr | 1 108 642 kr | 814 042 kr |
| Kortfristiga skulder | 72 442 kr | 44 169 kr | 551 621 kr | 219 024 kr | 599 693 kr | 974 874 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 0,5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Hindås-Mäklaren Eggen AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →