Salvatore Sakförsäkringsförmedling AB, nyckeltal och bokslut
556799-1533 · Aktiebolag · SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Omsättningen växte 4 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -1 %, soliditeten 38 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 38,4 % | 37,7 % | 26,9 % | 69,3 % | 66,5 % |
| Rörelsemarginal | −0,7 % | 11,4 % | −18,2 % | 10,7 % | 4,2 % |
| Vinstmarginal | −0,4 % | 12,2 % | −17,8 % | 10,8 % | 4,2 % |
| Kassalikviditet | 1,61 | 1,59 | 1,35 | 5,61 | 3,42 |
| Skuldsättningsgrad | 1,61 | 1,65 | 2,71 | 0,25 | 0,43 |
| Avkastning eget kapital | −1,9 % | 52,6 % | −158,2 % | 56,2 % | 28,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −0,7 % | 19,8 % | −42,6 % | 39,0 % | 19,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 576 154 kr | 642 567 kr | 355 335 kr | 334 560 kr | 319 278 kr |
| Omsättning / anställd | 1 057 560 kr | 1 015 029 kr | 328 651 kr | 420 925 kr | 371 689 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −6 909 kr | 116 089 kr | −59 884 kr | 45 194 kr | 15 458 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 569 245 kr | 758 656 kr | 295 451 kr | 379 754 kr | 334 736 kr |
| EBITDA | −6 909 kr | 116 089 kr | −179 652 kr | 135 582 kr | 46 374 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 057 560 kr | 1 015 029 kr | 985 952 kr | 1 262 774 kr | 1 115 066 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 057 560 kr | 1 015 029 kr | 985 952 kr | 1 262 774 kr | 1 115 066 kr |
| Personalkostnader | 576 154 kr | 642 567 kr | 1 066 006 kr | 1 003 681 kr | 957 835 kr |
| Rörelseresultat | −6 909 kr | 116 089 kr | −179 652 kr | 135 582 kr | 46 374 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | , | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | −4 277 kr | 123 356 kr | −175 986 kr | 135 861 kr | 46 374 kr |
| Skatt | , | , | 0 kr | 22 667 kr | 7 290 kr |
| Årets resultat | −4 277 kr | 123 356 kr | −130 286 kr | 79 194 kr | 27 384 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 600 135 kr | 622 841 kr | 413 149 kr | 348 461 kr | 243 961 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 871 kr | 4 871 kr | 4 871 kr | 4 871 kr | 4 871 kr |
| Omsättningstillgångar | 595 264 kr | 617 970 kr | 408 278 kr | 343 590 kr | 239 090 kr |
| Kassa och bank | 512 300 kr | 542 628 kr | 276 857 kr | 217 532 kr | 205 424 kr |
| Eget kapital | 230 324 kr | 234 601 kr | 111 245 kr | 241 531 kr | 162 337 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 134 601 kr | 11 245 kr | 141 531 kr | 62 337 kr | 34 953 kr |
| Kortfristiga skulder | 369 811 kr | 388 240 kr | 301 904 kr | 61 230 kr | 69 924 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Salvatore Sakförsäkringsförmedling AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →