M-Z Fastighetsmäklarna AB, nyckeltal och bokslut
556782-8396 · Aktiebolag · Östersund · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen växte 11 % till 7,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 33 %, 6 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 11,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 32,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 32,7 % | 4,7 % | 7,0 % | 36,7 % | 47,4 % | 28,7 % |
| Rörelsemarginal | 12,4 % | 0,0 % | −9,1 % | −3,0 % | 8,9 % | 1,4 % |
| Vinstmarginal | 12,3 % | −0,0 % | −9,2 % | −3,1 % | 8,8 % | 1,2 % |
| Kassalikviditet | 1,47 | 1,03 | 1,05 | 1,52 | 1,85 | 1,34 |
| Skuldsättningsgrad | 2,05 | 20,10 | 13,21 | 1,73 | 1,11 | 2,48 |
| Avkastning eget kapital | 98,2 % | −0,1 % | −399,3 % | −36,5 % | 49,9 % | 8,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 32,6 % | 0,5 % | −27,3 % | −13,0 % | 23,9 % | 2,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 637 727 kr | 522 090 kr | 415 452 kr | 438 758 kr | 697 789 kr | 513 342 kr |
| Omsättning / anställd | 1 310 282 kr | 882 225 kr | 663 077 kr | 731 653 kr | 1 360 989 kr | 961 076 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 162 691 kr | 262 kr | −60 118 kr | −22 142 kr | 120 546 kr | 13 275 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 801 916 kr | 523 909 kr | 358 794 kr | 419 712 kr | 826 840 kr | 541 472 kr |
| EBITDA | 985 130 kr | 14 549 kr | −509 917 kr | −209 499 kr | 774 305 kr | 168 781 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 7 861 693 kr | 7 057 796 kr | 5 967 693 kr | 8 048 183 kr | 8 165 934 kr | 5 766 453 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 134 367 kr | 94 500 kr | 506 kr | 148 778 kr | 6 434 kr | 12 489 kr |
| Personalkostnader | 3 826 364 kr | 4 176 722 kr | 3 739 064 kr | 4 826 333 kr | 4 186 735 kr | 3 080 050 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 987 kr | 12 453 kr | 31 149 kr | 34 064 kr | 51 028 kr | 89 131 kr |
| Rörelseresultat | 976 143 kr | 2 096 kr | −541 066 kr | −243 563 kr | 723 277 kr | 79 650 kr |
| Räntekostnader | 13 044 kr | 13 771 kr | 16 209 kr | 7 912 kr | 5 473 kr | 10 493 kr |
| Resultat efter fin. poster | 966 558 kr | −128 kr | −549 232 kr | −250 653 kr | 717 804 kr | 69 157 kr |
| Skatt | 119 663 kr | , | , | 0 kr | 132 699 kr | , |
| Årets resultat | 846 895 kr | −128 kr | −549 232 kr | −250 653 kr | 578 840 kr | 69 157 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 500 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 500 000 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 3 005 794 kr | 2 899 034 kr | 1 954 725 kr | 1 871 638 kr | 3 030 705 kr | 2 991 973 kr |
| Anläggningstillgångar | 31 805 kr | 40 791 kr | 53 244 kr | 72 883 kr | 88 272 kr | 143 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 973 989 kr | 2 858 243 kr | 1 901 481 kr | 1 798 755 kr | 2 942 433 kr | 2 848 173 kr |
| Kassa och bank | 1 862 893 kr | 1 703 502 kr | 667 247 kr | 686 025 kr | 1 974 283 kr | 1 891 373 kr |
| Eget kapital | 984 310 kr | 137 415 kr | 137 544 kr | 686 776 kr | 1 437 429 kr | 858 589 kr |
| Aktiekapital | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr | 102 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 415 kr | 35 545 kr | 584 777 kr | 835 430 kr | 756 590 kr | 687 433 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 021 484 kr | 2 761 619 kr | 1 817 181 kr | 1 184 862 kr | 1 593 276 kr | 2 133 384 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 6 | 8 | 9 | 11 | 6 | 6 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M-Z Fastighetsmäklarna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →