Mäklarbyrå Norr AB, nyckeltal och bokslut
556770-7145 · Aktiebolag · Örnsköldsvik · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 15 % till 2,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 6 %, 0 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 15,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 6,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 6,4 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 76,3 % till 6,4 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 6,4 % | 76,3 % | 80,9 % | 50,4 % | 47,5 % | 60,3 % |
| Rörelsemarginal | −0,3 % | 8,6 % | 9,4 % | 12,7 % | 20,3 % | 13,6 % |
| Vinstmarginal | −0,3 % | 8,6 % | 9,4 % | 12,7 % | 20,3 % | 13,5 % |
| Kassalikviditet | 1,07 | 4,22 | 5,24 | 2,01 | 1,91 | 2,50 |
| Skuldsättningsgrad | 14,55 | 0,31 | 0,24 | 0,99 | 1,10 | 0,66 |
| Avkastning eget kapital | −9,6 % | 25,6 % | 43,3 % | 112,9 % | 113,3 % | 100,5 % |
| Avkastning totalt kapital | −0,5 % | 19,5 % | 35,1 % | 56,9 % | 53,9 % | 60,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 696 600 kr | 581 904 kr | 469 436 kr | 343 429 kr | 590 013 kr | 494 697 kr |
| Omsättning / anställd | 8 767 552 kr | 10 326 848 kr | 6 442 166 kr | 2 037 537 kr | 2 742 003 kr | 2 766 024 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −24 340 kr | 890 420 kr | 603 724 kr | 259 765 kr | 557 173 kr | 374 811 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 672 260 kr | 1 472 324 kr | 1 073 160 kr | 603 194 kr | 1 151 240 kr | 876 141 kr |
| EBITDA | −6 085 kr | 222 605 kr | 301 862 kr | 519 530 kr | 1 683 680 kr | 762 888 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 191 888 kr | 2 581 712 kr | 3 221 083 kr | 4 075 074 kr | 8 226 009 kr | 5 532 048 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 142 kr | 0 kr | 12 424 kr | 13 868 kr | 6 102 kr |
| Personalkostnader | 174 150 kr | 145 476 kr | 234 718 kr | 686 857 kr | 1 770 040 kr | 989 393 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | 0 kr | 12 160 kr | 13 266 kr |
| Rörelseresultat | −6 085 kr | 222 605 kr | 301 862 kr | 519 530 kr | 1 671 520 kr | 749 622 kr |
| Räntekostnader | 860 kr | 365 kr | 486 kr | 0 kr | 89 kr | 959 kr |
| Resultat efter fin. poster | −6 266 kr | 223 005 kr | 302 091 kr | 519 530 kr | 1 671 431 kr | 748 663 kr |
| Skatt | 1 268 kr | 47 857 kr | 64 741 kr | 109 501 kr | 350 548 kr | 164 506 kr |
| Årets resultat | −7 534 kr | 175 148 kr | 237 350 kr | 410 029 kr | 1 320 883 kr | 584 157 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 1 425 600 kr | 590 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 1 425 600 kr | 590 000 kr | 659 500 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 011 229 kr | 1 143 540 kr | 861 965 kr | 913 654 kr | 3 103 689 kr | 1 234 229 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 12 160 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 011 229 kr | 1 143 540 kr | 861 965 kr | 913 654 kr | 3 103 689 kr | 1 222 069 kr |
| Kassa och bank | 805 205 kr | 933 132 kr | 731 199 kr | 845 979 kr | 2 802 515 kr | 1 154 653 kr |
| Eget kapital | 65 014 kr | 872 548 kr | 697 400 kr | 460 050 kr | 1 475 621 kr | 744 738 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 548 kr | 647 400 kr | 410 050 kr | 21 kr | 104 738 kr | 110 581 kr |
| Kortfristiga skulder | 946 215 kr | 270 992 kr | 164 565 kr | 453 604 kr | 1 628 068 kr | 489 490 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 0,25 | 0,25 | 0,5 | 2 | 3 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mäklarbyrå Norr AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →