Höglandets Egendomsbyrå AB, nyckeltal och bokslut
556763-7862 · Aktiebolag · Vetlanda · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 5 % till 3,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 42 %, soliditeten 69 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 41,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 68,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 68,7 % | 69,6 % | 61,3 % | 64,7 % | 74,8 % | 78,9 % |
| Rörelsemarginal | 41,5 % | 41,1 % | 29,5 % | 36,2 % | 34,0 % | 41,0 % |
| Vinstmarginal | 47,8 % | 46,1 % | 33,5 % | 37,4 % | 34,7 % | 41,4 % |
| Kassalikviditet | 4,91 | 4,71 | 3,03 | 3,55 | 5,27 | 5,95 |
| Skuldsättningsgrad | 0,27 | 0,29 | 0,51 | 0,40 | 0,23 | 0,19 |
| Avkastning eget kapital | 26,5 % | 30,6 % | 20,5 % | 28,6 % | 24,0 % | 31,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 18,3 % | 21,5 % | 12,6 % | 18,5 % | 17,9 % | 24,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 789 961 kr | 841 910 kr | 702 905 kr | 656 960 kr | 667 773 kr | 684 061 kr |
| Omsättning / anställd | 3 564 891 kr | 3 756 423 kr | 2 864 951 kr | 3 155 617 kr | 2 529 649 kr | 2 600 834 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 1 480 015 kr | 1 543 891 kr | 846 337 kr | 1 142 635 kr | 859 429 kr | 1 065 217 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 2 373 956 kr | 2 385 801 kr | 1 549 242 kr | 1 799 595 kr | 1 527 202 kr | 1 749 278 kr |
| EBITDA | 1 583 995 kr | 1 543 891 kr | 846 337 kr | 1 142 635 kr | 859 429 kr | 1 065 217 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 564 891 kr | 3 756 423 kr | 2 864 951 kr | 3 155 617 kr | 2 529 649 kr | 2 600 834 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 434 kr | 3 756 423 kr | 2 864 951 kr | 3 155 617 kr | 2 529 649 kr | 2 600 834 kr |
| Personalkostnader | 789 961 kr | 841 910 kr | 702 905 kr | 656 960 kr | 667 773 kr | 684 061 kr |
| Av- och nedskrivningar | 103 980 kr | , | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | 1 480 015 kr | 1 543 891 kr | 846 337 kr | 1 142 635 kr | 859 429 kr | 1 065 217 kr |
| Räntekostnader | 3 708 kr | 11 650 kr | 1 440 kr | 284 kr | 194 kr | 145 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 703 195 kr | 1 732 014 kr | 959 088 kr | 1 181 037 kr | 876 664 kr | 1 076 366 kr |
| Skatt | 285 610 kr | 315 268 kr | 202 633 kr | 206 057 kr | 156 590 kr | 174 317 kr |
| Årets resultat | 1 065 595 kr | 1 166 746 kr | 756 455 kr | 774 980 kr | 595 074 kr | 630 525 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 400 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 300 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 400 000 kr | 75 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 9 336 963 kr | 8 121 574 kr | 7 650 127 kr | 6 387 129 kr | 4 886 332 kr | 4 387 224 kr |
| Anläggningstillgångar | 895 986 kr | 480 066 kr | 490 066 kr | 490 066 kr | 490 066 kr | 490 066 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 440 977 kr | 7 641 508 kr | 7 160 061 kr | 5 897 063 kr | 4 396 266 kr | 3 897 158 kr |
| Kassa och bank | 5 191 855 kr | 5 091 143 kr | 5 037 363 kr | 4 186 034 kr | 3 163 043 kr | 3 039 188 kr |
| Eget kapital | 6 419 040 kr | 5 653 445 kr | 4 686 700 kr | 4 130 244 kr | 3 655 264 kr | 3 460 190 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 5 253 445 kr | 4 386 699 kr | 3 830 244 kr | 3 255 264 kr | 2 960 190 kr | 2 729 665 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 719 409 kr | 1 621 605 kr | 2 366 903 kr | 1 660 361 kr | 834 544 kr | 655 510 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Höglandets Egendomsbyrå AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →