Västra Mälardalsmäklarn AB, nyckeltal och bokslut
556751-4368 · Aktiebolag · Köping · SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Omsättningen minskade 5 % till 1,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -27 %, soliditeten 14 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 4,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -27,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 14,3 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 14,3 % | 9,2 % | 6,8 % | 49,9 % | 48,1 % |
| Rörelsemarginal | −27,1 % | −28,0 % | −42,6 % | −1,1 % | −3,8 % |
| Vinstmarginal | −25,1 % | 1,5 % | −44,1 % | −1,2 % | −4,0 % |
| Kassalikviditet | 0,77 | 0,57 | 0,57 | 0,73 | 0,94 |
| Skuldsättningsgrad | 5,97 | 9,83 | 13,80 | 1,00 | 1,08 |
| Avkastning eget kapital | −242,6 % | 20,8 % | −1026,9 % | −3,4 % | −14,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −31,2 % | 5,8 % | −66,2 % | −1,3 % | −6,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 230 599 kr | 401 294 kr | 422 380 kr | 536 315 kr | 883 649 kr |
| Omsättning / anställd | 1 053 086 kr | 1 104 108 kr | 755 703 kr | 1 088 688 kr | 1 647 196 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −285 675 kr | −309 261 kr | −321 770 kr | −12 187 kr | −62 389 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | −41 076 kr | 114 123 kr | 125 282 kr | 553 363 kr | 848 039 kr |
| EBITDA | −271 675 kr | −287 171 kr | −594 196 kr | 34 096 kr | −71 219 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 053 086 kr | 1 104 108 kr | 1 511 405 kr | 2 177 375 kr | 3 294 392 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 20 928 kr | 85 927 kr | 32 016 kr | 117 808 kr | 126 308 kr |
| Personalkostnader | 230 599 kr | 401 294 kr | 844 760 kr | 1 072 630 kr | 1 767 297 kr |
| Av- och nedskrivningar | 14 000 kr | 22 090 kr | 49 343 kr | 58 469 kr | 53 559 kr |
| Rörelseresultat | −285 675 kr | −309 261 kr | −643 539 kr | −24 373 kr | −124 778 kr |
| Räntekostnader | 27 651 kr | 34 474 kr | 30 507 kr | 6 385 kr | 10 104 kr |
| Resultat efter fin. poster | −264 829 kr | 17 089 kr | −666 538 kr | −25 081 kr | −130 836 kr |
| Årets resultat | −264 829 kr | 17 089 kr | −666 538 kr | −25 081 kr | −130 836 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 180 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 760 806 kr | 888 413 kr | 960 564 kr | 1 464 448 kr | 1 948 304 kr |
| Anläggningstillgångar | 270 974 kr | 429 974 kr | 458 059 kr | 963 402 kr | 1 091 871 kr |
| Omsättningstillgångar | 489 832 kr | 458 439 kr | 502 505 kr | 501 046 kr | 856 433 kr |
| Kassa och bank | 72 925 kr | 87 547 kr | 108 946 kr | 151 925 kr | 120 840 kr |
| Eget kapital | 109 169 kr | 81 998 kr | 64 909 kr | 731 447 kr | 936 528 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 273 998 kr | −35 091 kr | 631 446 kr | 656 527 kr | 967 363 kr |
| Långfristiga skulder | 11 595 kr | , | 13 800 kr | 46 064 kr | 100 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 640 042 kr | 806 415 kr | 881 855 kr | 686 937 kr | 911 776 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Västra Mälardalsmäklarn AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →